Vesmírný dalekohled Jamese Webba objevil ledovou obyvatelnou exoplanetu „blízko“ Země

4/5 - (1 vote)

Pomocí dat z vesmírného teleskopu Jamese Webba (JWST) vědci zjistili, že exoplaneta nazvaná LHS 1140 b může být světem ledu, který by mohl potenciálně ukrývat atmosféru podobnou Zemi, a dokonce podporovat život.

Planeta, o které se dříve věřilo, že je to mini-Neptun, tedy plynný trpaslík, který se podobá Neptunu a má hustou atmosféru plynného vodíku a helia, se nachází pouhých 48 světelných let od Země a obíhá kolem své červené trpasličí hvězdy v obyvatelné zóně systému. To znamená, že dostává dostatek záření z hvězdy, aby technicky umožnila existenci kapalné vody.

Nedávná data z teleskopu Jamese Webba však naznačují, že LHS 1140 b je místo toho skalnatá nebo ledová, na vodu bohatá „super Země“, což z ní činí ještě lepšího kandidáta na hledání mimozemského života, než se původně předpokládalo.

Člen NASA Sagan Ryan MacDonald, který je spoluautorem článku přijatého k publikaci v The Astrophysical Journal Letters , uvedl v prohlášení:

„Je to poprvé, co jsme viděli náznak atmosféry na skalnaté nebo na led bohaté exoplanetě v obyvatelné zóně. Detekce atmosfér na malých, skalnatých světech je důležitým cílem JWST, ale tyto signály jsou mnohem hůře vidět než u atmosfér na obřích planetách.“

Dále dodal: „LHS 1140 b je jednou z nejlepších malých exoplanet v obyvatelné zóně, která je schopná udržet hustou atmosféru, a možná jsme našli důkazy o vzduchu na tomto světě.“

Oceán ve tvaru terče

Potenciálně obyvatelná exoplaneta, která byla poprvé objevena v roce 2017 a má více než šestinásobek hmotnosti Země, už vědce zaujala díky své blízkosti ke Sluneční soustavě. Nejnovější objevy vesmírného dalekohledu Jamese Webba jen zvyšují jejich nadšení.

Vedoucí autor a doktorand University of Montreal Charles Cadieux uvedl v prohlášení:

„Ze všech aktuálně známých exoplanet mírného pásma může být LHS 1140 b naší nejlepší sázkou, abychom jednoho dne nepřímo potvrdili kapalnou vodu na povrchu cizího světa za naší sluneční soustavou. To by byl důležitý milník při hledání potenciálně obyvatelných exoplanet.“

Na závěr, zda je LHS 1140 b super-Země zahalená dusíkem, stejně jako naše atmosféra, je ještě příliš brzy. Pozorování však naznačují, že kdekoli od 10 do 20 procent jeho hmoty by mohla tvořit voda, což znamená, že by to mohla být obrovská sněhová koule nebo kus ledu s oceánem pod hladinou.

Analýza vědců také naznačuje, že jeho atmosféra může být bohatá na dusík, což podporuje tuto hypotézu. Pokud by tomu tak bylo, mohla by se exoplaneta pochlubit oceánem o průměru 4000 kilometrů na svém povrchu s teplotou 20 stupňů Celsia.

McDonald řekl: „Toto je náš první vzrušující pohled na atmosféru na super-Zemi v obyvatelné zóně. Ačkoli potřebujeme více pozorování JWST, abychom potvrdili atmosféru bohatou na dusík a hledali další plyny, je to velmi slibný začátek.

zdroj:f

Sdílet: