Noční oblohu rozzáří magický úplněk v kombinaci, kterou nikdo z nás v životě ještě neviděl

3.9/5 - (15 votes)

Podívaná, který se v tomto století už opakovat nebude. Přesně tohle nás čeká dnes v noci. Astronomický jev, který překlenuje propast mezi vědou a zázrakem. Noční oblohu rozzáří Modrý Měsíc, který bude zároveň nejjasnějším a největším v letošním roce. Právě tato trojkombinace z něj činí unikát, který jsme dosud nemohli nikdo vidět.

Modrý Měsíc je vzácný jev, který můžeme na obloze obdivovat v průměru každých 2,5 roku. Naposled se tak stalo v roce 2018. Pojmenování tohoto úplňku neznamená, že je úplněk skutečně modrý. Jde o pojmenování druhého úplňku, který se objeví ve stejném kalendářním měsíci. Legendy také hovoří o tom, že když se objeví v období uctívání mrtvých jde o zlé znamení.

Zároveň půjde o superměsíc, což je pojem označující naši přirozenou družici, která se v tomto období dostává mnohem blíže k Zemi, a proto vypadá větší. V některých případech může být až o 30% jasnější než obvykle. Zejména pak když začíná stoupat nad obzor.

No a aby toho nebylo málo, bude také nejjasnější a na noční obloze bude tančit spolu s planetou Saturn a v druhé polovině noci se přidá i mocný Jupiter. Nadšenci astronomických jevů pak neváhejte fotografovat tento úžasný jev.

Budeme rádi, když s námi pak budete fotografie sdílet. Ty nejlepší zveřejníme v připravovaném článku.

Sdílet: