Zelené paprsky na havajské obloze nepocházely ze satelitů NASA. Co je tedy způsobilo?

5/5 - (1 vote)

Před několika dny jsme vás informovali o zelených paprscích na havajské obloze, které připomínaly lasery. Také jsme uvedli, že jejich původ nejspíše tkví v satelitech NASA. Podle nových informací s tím ale NASA nemá nic společného, ve skutečnosti si odborníci nejsou vůbec jistí jejich původem.

Je to jen pár dnů, kdy byli havajští obyvatelé svědky zajímavé show na noční obloze. Fotky a vida zachycující zelené paprsky protínající noční oblohu podobné kódu Matrixu, oběhly celý svět. Nejlépe byla scéna zachycena teleskopickou kamerou umístěnou na nejvyšším vrcholu Havaje. Video můžete vidět níže.

Původní verze příčiny paprsků hovořila o obíhající družici. Japonská národní astronomická observatoř (NAOJ), spolumajitel kamery, na Twitteru oznámila, že zelené světlo pravděpodobně pochází z radarového zařízení umístěného na obíhající družici známé jako ICESat-2.

ICESat-2 je vlastnictvím NASA a používá se ke sledování tloušťky mořského ledu, ledových příkrovů a lesů na Zemi. Nicméně 6. února NAOJ aktualizovala své snímky laserových paprsků a uvedla, že na základě jejich trajektorie je nepravděpodobné, že by zdrojem byla družice NASA.

Následně přišlo oznámení, že zelené lasery mohly být způsobeny čínským satelitem Daqi-1/AEMS. Nicméně tímto vysvětlením si také odborníci nejsou úplně jistí. Čínská družice Daqi-1 byla vypuštěna v dubnu loňského roku a stejně jako ICESat-2 jde o družici pro monitorování atmosférického prostředí.

Jinými slovy je na oběžné dráze kokem Země, aby monitorovala globální úrovně uhlíku a znečištěného ovzduší. K dispozici má družice celkem pět nástrojů, včetně ACDL (Aerosol and Carbon Dioxide Detection Lidar).

Posledním slovíčkem je Lidar, což je zkratka pro laserové zobrazování, detekci a měření vzdálenosti. Funguje podobně jako sonar. Ale namísto vysílání zvukových vln k mapování oblasti vysílá laserové paprsky. A právě o nich se předpokládá, že koncem ledna rozsvítili havajskou noční oblohu.

Sdílet: