VIDEO: Jedna z nejjasnějších hvězd se chystá explodovat. Zemi osvítí více než Měsíc v úplňku

5/5 - (1 vote)

Astronomové bedlivě sledují hvězdu Betelgeuse, která je součástí souhvězdí Orionu. Nedá se vyloučit, že v blízké době se na obloze objeví spektakulární výbuch supernovy, jaký lidstvo nevidělo od sedmnáctého století. Supernova by totiž byla po určitou dobu, snad až týdny, na obloze jasnější než Měsíc v úplňku.

Hvězda Betelgouse je součástí nejznámějšího souhvězdí, jež je možné pozorovat ze všech koutů světa. Pokud i vy patříte k pravidelným pozorovatelům hvězdné oblohy, jistě jste si všimli, že pravé rameno Orionu v posledních dnech svítí jaksi jinak. Betelgeuse se v žebříčku jasnosti vždy pohybovala kolem desátého místa, tedy dokud v říjnu minulého roku nezačala blednout. V prosinci už nebyla ani dvacátá nejjasnější. Pokud je jasno, můžete si všimnout, že souhvězdí Orion není tak zřetelné, jak bývalo.

Právě tyto skutečnosti vedou vědce k závěru, že budeme svědky něčeho vskutku mimořádného. Ovšem spekuluje se o době této události. Vědci mají dvě teorie, buďto hvězda exploduje v příštích milionech let, nebo už explodovala ale my to ještě nemůžeme vidět. Světlo hvězd k nám totiž cestuje 600 let. Takže hvězdy, které vidíme dnes jsou vlastně ty, které existovaly v té době. Pokud tedy vidíme jejich výbuch v krátkodobém horizontu, znamená to, že dosáhly supernovy už ve středověku.

Abyste si lépe představili, jak by supernova této hvězdy vypadala, bylo vytvořeno video, které ukazuje tento jev ze Země. Podle odborníků by supernova osvětlila oblohu po dobu několika dnů a světlo by bylo jasnější než během Měsíce v úplňku. Žádné vážnější riziko však exploze nepředstavuje. Není se tak čeho obávat.

Zdroj: HM

Sdílet: