Ohromující podívaná: nad Francií explodoval vesmírný objekt

Rate this post

Jedinečná podívaná se naskytla obyvatelům severní Francie. Nad jejich hlavami explodoval vesmírný objekt později identifikován jako meteorit, některými nazývaný meteoroid. V pondělí časně ráno zasáhl zemskou atmosféru a vytvořil působivý efekt padající hvězdy.

Meteoroid o průměru 1 metru s názvem Sar2667 byl spatřen v pondělí krátce před třetí hodinou ráno. Evropská vesmírná agentura ve svém Tweetu uvedla, že jde o „známku rychlého pokroku v globálních schopnostech detekce asteroidů.“

Osoba, která tvrdí, že byla svědkem události na sociálních sítích uvedla: „Asteroid osvítil oblohu růžovým zábleskem, který byl velkolepý.“ Další napsal: „Zůstal jsem u okna a zapnul telefon. Nečekal jsem mnoho, ale bylo to opravdu úžasné.“

Meteorit detekovaný předem

Je to již posedmé, co byl předem předpovězen dopad asteroidu. Poslední takto detekovaný asteroid těsně před dopadem na Zemi byl 2022 WJ1, který vstoupil do atmosféry nad Kanadou 19. listopadu 2022.

I v tomto případě agentura uvedla, že se očekává dopad asteroidu poblíž francouzského města Rouen. A tak se i stalo. Úřady mají záznamy o více než 1,1 milionu asteroidu, i když se předpokládá, že skutečný počet je mnohem vyšší. Podle Evropské vesmírné agentury se momentálně pohybuje po oběžné dráze 30 600 objektů, které se přibližují k Zemi.

Sdílet: