Našli definitivní důkaz o skryté planetě v naší Sluneční soustavě

4.2/5 - (4 votes)

Během hledání takzvané deváté planety, která by měla být ukryta za Kuiperovým pásem na okraji Sluneční soustavy, získali vědci neprůstřelný důkaz o existenci skryté planety v naší soustavě.

Výsledky nového výzkumu jsou považovány za „nejsilnější statické důkazy k dnešnímu dni“, že planeta nazývající se „planeta devět“, skutečně existuje.

Důkaz existence planety devět

Astronom Konstantin Bogytin říká, že on a jeho tým našli další důkazy, které naznačují polohu deváté planety. V rámci práce zkoumali řadu objektů, které nazývají transneptunské objekty, což se týká objektů nalezených na okraji sluneční soustavy a za Neptunem.

Ve skutečnosti odborníci už delší dobu věří, že by v těchto vesmírných končinách mohla existovat planeta, která je tam skrytá kvůli své neobvyklé povaze.

Výzkum fyziků, který byl publikován v The Astronomical Journal, zjistil, že objekty v Kuiperově pásu, se chovají způsobem, který naznačuje existenci malé planety mezi nimi.

Některé z objektů vykazovaly zvláštní orbitální výkyvy, což znamená, že jsou přitahovány gravitací vesmírného tělesa mnohem většího, než je obvyklé.

„Předpokládáme existenci planety podobné Zemi. Je pravděpodobné, že prvotní planetární těleso by mohlo přežít ve vzdáleném Kuiperově pásu jako planeta Kupierova pásu (KBP), protože v rané Sluneční soustavě existovalo mnoho takových těles.“

Bogytinův tým provedl několik simulací, aby zjistil, jak byly objekty ovlivněny různými faktory kolem nich. Ačkoli existovala jiná vysvětlení neobvyklého chování, Bogytin říká, že nejlepší vysvětlení pocházelo ze simulace, která zahrnovala planetu Devět.

A na obzoru se rýsuje další vývoj. Jakmile bude zapnuta observatoř Vera C Rubin, která se staví v Chile, vědci budou moci efektivněji skenovat oblohu, což zase umožní lépe porozumět chování objektů v Kuiperově pásu.

Pokud by planeta existovala, byla by podle vědců třikrát větší než Země. Výsledky výzkumu byly publikovány v The Astronomical Journal a lze je v plném znění přečíst zde.

Sdílet: