Byl objeven vodní svět obíhající kolem hvězdy podobné Slunci

4/5 - (1 vote)

Tým vědců věří, že objevil nepolapitelný oceánský svět obíhající kolem hvězdy podobné Slunci. Tato jedinečná planeta leží 245 světelných let daleko a mohla by být klíčem k odhalení planetárního tajemství. Exoplaneta TOI-733b má poloměr dvakrát menší než Země a obíhá kolem hvězdy o něco menší než Slunce s periodou 4,9 dne. Měření její hustoty naznačuje, že mohla přijít o atmosféru nebo být vodním světem pokrytým oceány.

V takové těsné blízkosti oběžné dráhy teplo z hvězdy pravděpodobně vypařuje atmosféru TOI-733b, což znamená, že by se v relativně krátké době mohla přeměnit na malý holý kámen.

To by podle týmu astronomů vedeného Iskrou Georgievou z Chalmers University of Technology (Švédsko) mohlo vědcům pomoci vyřešit podivnou mezeru v záznamu exoplanet : proč je tak málo světů mezi 1,5 a 2 poloměry Země.

Od objevení prvních exoplanet v 90. letech 20. století zažíváme něco jako boom v objevování exoplanet. V době psaní tohoto článku bylo kromě tisíců dalších kandidátů objeveno a potvrzeno více než 5 300 exoplanet . To vše znamená, že můžeme pozorovat, jak se objevují určité vzorce.

Některé z těchto vzorů jsou způsobeny tím, jak hledáme exoplanety. Dvě hlavní metody jsou tranzity a radiální rychlost. Tranzit pozoruje slabé změny světla z hvězdy, když mezi námi a hvězdou prochází obíhající exoplaneta. Měření radiální rychlosti hledá malé změny ve vlnové délce světla hvězd, když je hvězda přitahována gravitací exoplanety.

Obě metody jsou lepší při detekci větších světů na blízkých drahách, a proto tvoří většinu exoplanet, které jsme našli.

Ale lidská technologie nedokáže vysvětlit jiné vzorce. Do očí bijícím příkladem je údolí malých poloměrů planet. Našli jsme jen velmi málo světů mezi kategorií exoplanet super-Země, do 1,5 poloměru Země, a mini-Neptuny, větší než 2 poloměry Země.

Sdílet: