Ve Španělsku byly objeveny 5000 let staré zbraně z křišťálu

Rate this post

Archeologové ve Španělsku objevili mimořádně vzácný soubor zbraní, včetně dlouhé dýky, pětadvaceti šípů a jader používaných k vytváření artefaktů, vše vyrobené z křišťálu! K objevu došlo uvnitř megalitických hrobek z 3. tisíciletí před naším letopočtem na jihozápadě Španělska.

Výkop megalitických hrobek ve Valencii de la Concepción ve Španělsku vedl k dramatickému objevu vzácných relikvií, které odborníci označili za výjimečné a skvěle zachovalé. Odhaduje se, že předměty jsou starší více než pět tisíc let (sahají nejméně do roku 3000 před Kristem). Artefakty byly nalezeny v ohromné megalitické stavbě jménem Monterilio tholos, kterou archeologové objevili v roce 2007. Vykopávky během let odhalily nejedno překvapení.

Hrobka z břidlicových desek se rozprostírala na neuvěřitelných 44 metrech. Kromě ostatků 25 osob, luxusních oděvů a šperků z jantaru, se v hrobce vyskytovaly hromady hrotů vyrobených z křišťálu. Jejich přítomnost v hrobce naznačuje, že byly použity jako oběť na oltáři a byly součástí pohřebních ceremonií. Záhadou však je, jak se na toto místo křišťál dostal? Poblíž se totiž nevyskytuje, ani nevyskytoval, žádný zdroj.

Po důkladném přezkoumání nálezů archeologové zjistili, že zbraně mají téměř stejný tvar jako hroty zbraní, které byly v té době v tomto regionu běžné. Skutečnost, že v okolí nejsou žádné křišťálové doly, však znamená, že zruční stavitelé křišťálových zbraní pravděpodobně cestovali mnoho kilometrů, aby našli materiál, který potřebovali na výrobu svých zbraní a nářadí.

Nedostatek krystalů také naznačuje, že tyto zbraně byly určeny pro vybranou skupinu lidí. Odborníci ve studii uvedli: „Technicky sofistikovanější položky byly uloženy ve větších megalitických strukturách … Proto můžeme předpokládat, že ačkoliv byla surovina relativně dostupná v celé komunitě … pouze skupiny příbuzných nebo vyvolení jednotlivci, kteří byli pohřbíváni v megalitech, si mohli dovolit přidanou hodnotu, která umožnila výrobu sofistikovaných předmětů, jako jsou hroty nebo dýky. “

Zdroj: archaeology-world.com

Sdílet: