Jeskynní malby ukazují, že Sahara byla před 4000 lety zeleným „rájem“ plným vody a života

5/5 - (2 votes)

Série objevených jeskyních maleb ukazuje, že před 4000 lety byla saharská poušť nádherným zeleným „rájem“ plným rostlin, vody a zvířat.

Prehistorické skalní umění objevené na zdech v oblasti Atbai, který protíná jihovýchodní Egypt a severovýchodní Súdán, vypráví příběh vzdálené minulosti. Přestože je celý kraj vyprahlý, umělecká díla naznačují, že v historii šlo o velmi bujarou část země, plnou vody, rostlin a zvířat.

Stáří kreseb je odhadováno na 4000 let. Tato část saharské pouště tak v posledních tisíciletích prošla rychlými a radikálními změnami.

Před tisíci lety byla Sahara úplně jiná

Archeologové t Macquarijské univerzity ve své studii popisují objev 16 míst se stejným typem skalního umění v poušti obklopující Wadi Halfa, město v severním Súdánu poblíž hranic s Egyptem.

Kresby vyobrazují lidské postavy, antilopy, slony i žirafy. Některé malby ukazovaly dobytek, což je vzhledem k současnému hypersuchému klimatu velmi překvapující.

Dnes v této oblasti nedochází prakticky k žádným srážkám, což zcela znemožňuje pastvu dobytka. Skalní umění ale ukazuje, že chov dobytka byl běžnou rutinou každodenního života již 3000 let před našim letopočtem.

Dr. Julien Cooper, přední archeolog, který vedl celý tým v prohlášení uvedl: „Přítomnost dobytka v malbách je nedůležitějším důkazem o existenci „Zelené Sahary“, který zde v minulosti existovala.“

Deště proměnily Afriku v něco úplně jiného

Před 15 000 až 5000 lety byla Afrika zaplavena zvýšenými letními monzunovými dešti napříč celým kontinentem. V důsledku periodických změn oběžné dráhy Země kolem Slunce tyto lijáky proměnily kontinent ve vzkvétající zemi pokrytou pastvinami a sladkovodními jezery.

Když toto období skončilo, došlo k drastickým změnám v krajině regionu a také v množství lidí a zvířat, které zde žily. Výsledky výzkumu byly publikovány v The Journal Of Egyptian Archeology.

Sdílet: