V amazonském pralese objevili 12km dlouhou zeď s malbami starými 12 500 let

4.7/5 - (3 votes)

„Sixtinská kaple starověku“, tak je přezdíváno novému objevu v amazonském pralese. Hovoříme o dvanáctikilometrovém útesu v Kolumbii, který je posetý desítkami tisíc obrazů z doby ledové. Kresby zvířat a lidí byly v deštném pralese ukryty 12 500 let.

Datování kreseb probíhalo na základě vyobrazených zvířat, který už dávno nejsou mezi námi. Mezi obrazy se objevoval například mastodont, což je prehistorický předek slona, také někdy označován jako „americký mamut“. V oblasti nálezu žil přibližně před 12 000 lety. Dále se objevují palaeolamy a obří lenochodi nebo koně doby ledové. Nechybí ani lidské otisky.

Ella Al-Shamahi, archeoložka a průzkumnice, která objev dokumentovala, popisuje nález jako „dechberoucí“. Obrazy mají různou velikost, a některé z nich jsou tak vysoko, že k jejich prohlédnutí je potřeba dron.

Zajímavé jsou také kresby dřevěných věží s lidmi, kteří vypadají, jako by z nich skákali dolů. José Iriarte, profesor archeologie na univerzitě v Exeteru a odborník na historii Amazonky, se domnívá, že právě tyto kresby jsou vodítkem k tomu, jak byly vytvořeny kresby na nejvyšších bodech útesu.

Podle něj by kresby mohly mít také posvátný účel. Vychází z faktu, že mnoho velkých zvířat je obklopeno malými muži se zvednutými pažemi, jako kdyby zvíře uctívali. Není žádným tajemstvím, že pro obyvatele Amazonie mají ne-lidi, jako jsou zvířata a rostliny, duše a komunikují s lidmi prostřednictvím rituálů a šamanských praktik.

Stále ještě není jasné, jaký kmen zde tato díla zanechal. I samotné zdokumentování skalního umění bude podle archeologů trvat roky.

Zdroj: TOI

Sdílet: