Severní magnetický pól se přemístil o takový kus, že musíme aktualizovat GPS

4/5 - (1 vote)

Severní magnetický pól se pohybuje rychlostí 55 kilometrů za rok. Místo, kam ukazuje kompas už dávno není absolutním severem. Ve skutečnosti od roku 2015 je sever kdesi na Sibiři. A od tohoto pondělí vydali vědci varování pro Světový magnetický model, o který se opírá GPS v smartphonech, ale i vojenské navigační systémy. Pro většinu lidí je toto jen maličký a sotva znatelný výkyv, ovšem lidé, kteří se nacházejí v Severním ledovém oceánu, mohou mít značné problémy s navigací.

Velice netradiční pohyb naznačuje, že v útrobách Země se děje něco zvláštního a velmi mocného. Bez pečlivého sledování tohoto jevu se však vědci nikdy nedozví, o co konkrétně jde. Magnetické pole naší planety se nachází zhruba 3 200 kilometrů pod našima nohama, v žhavé kovové kouli, která je zemským jádrem. Změny v jádru mohou snadno způsobit výkyvy magnetického pole.

Některé extrémně prastaré skály dokazují, že póly se již několikrát v minulosti převrátily. Stane se tak možná třikrát za milion let. Už od doby, kdy byl poprvé evidován severní magnetický pól, nikdy nebyl v souladu s geografickým severem. Objeven byl v roce 1831 a tehdy se nacházel v Kanadě. Když ho však chtěla americká armáda opět lokalizovat v 40. letech, zjistila, že se posunul o 400 kilometrů na severozápad.

Od roku 1990 se severní magnetický pól přesunul o dalších 970 kilometrů. Zajímavé však je, že jižní magnetický pól nekopíruje pohyb svého severního sourozence a od roku 1990 zůstává relativně stabilní. Země má však zcela jiné plány s našimi navigačními systémy než my. Od minulého léta až dosud se severní magnetický pól vzdálil natolik, že rozdíl mezi lokalitou, kde by měl být a kde skutečně je, téměř dosáhl kritické hodnoty. Ty by mohly způsobit masivní chaos.

Někteří lidé si myslí, že tyto výkyvy, jsou předzvěstí příchozí pohromy, ale většina odborníků je vůči tomu stanovisku skeptická. Zbývá nám tedy jen čekat.

Zdroj: ScienceAlert.com

Sdílet: