Vymění si Sever a Jih svá místa? A jaký to bude mít pro nás dopad!

Vědci se v současné době zapojují do obrovských diskuzí o tom, zda se magnetické pole Země otočí nebo ne, a hlavně jaké dopady by tento zvrat měl na obyvatele této planety.

Vědci uvádějí, že každých 200 000 až 300 000 let, dochází k přetočení zemských pólů, to znamená sever se stane jihem a naopak. Póly se o to naposled pokoušely před 40 000 lety, ale neúspěšně. Naposledy se tedy póly vyměnili před 780 000 lety, to znamená, že jsme tak říkajíc po splatnosti výměny pólů. V tuto chvíli si vědci všimli, že následkem neprovedené výměny je v magnetickém poli Země slabé nevyvážené místo nazývané Jihoatlantická anomálie, která se táhne od Chile k Zimbabwe.

Závěry této skutečnosti vedou k tomu, že anomálie jen dokazuje, že obrat pólů je nevyhnutelná a doslova “na spadnutí”, ale nový výzkum tvrdí opak. I Richard Holme, profesor geomagnetismu na univerzitě v Liverpoolu potvrdil, že existují spekulace, že Země se chystá zažít magnetický polární zvrat. ” studováním dvou posledních exkurzí, které byly uskutečněny, poukazují, že není ani nejmenší náznak změn geomagnetických polí, a proto je málo pravděpodobné, že by se tato skutečnost měla stát. Náš výzkum naopak naznačuje, že současné oslabení se obnoví, bez tak extrémních událostí, jakou by byli obraty zemských polí.”

Jestliže by vážně došlo k obrácení pólů, magnetický štít by tak byl oslaven o 10%. Mnoho druhů zvířat, zejména pak ptactvo, svými smysli vnímá magnetická pole, což jim umožňuje se úspěšně pohybovat napříč světem, zejména pak při období masové migrace. Tento fakt vede některé odborníky k obavám, že zmíněný obrat pólů, může způsobit značný zmatek. Jelikož, při posledním obratu, zde nebyli lidé, není ani možné dopady tohoto jevu předvídat.

Dalším problémem oslabeného magnetického štítu, je ohrožení Země slunečními bouřemi, které budou agresivnější. Sluneční bouře vyvolává záření, které atakuje naší planetu a zahřívá vnější atmosféru, což může způsobit rozpínání planety. To znamená, že by se satelitní signál snažil proniknout do atmosféry a to by vedlo k nedostatku internetových služeb, GPS navigací, satelitní televize, nebo mobilní sítě. Také zvýšený proud v magnetickém poli Země by mohli teoreticky vést k nárůstu elektřiny v elektrickém vedení, ty by propálili transformátory a elektrárny, to vede k dočasné ztrátě elektřiny v zemích.

Můžeme tedy jen doufat, že jde vážně jen o diskuze a ne o fakt. Ten by totiž měl pro naši Zemi a její obyvatele fatální následky.

Sdílet: