Severní magnetický pól se rychle a nepředvídatelně mění.

Rate this post

Severní magnetické pole Země se stáčí směrem k Sibiři neskutečně rychlým tempem, a odborníci si nejsou jistí proč tomu tak je.

Nepravidelný posun přiměl vědce k monitorování magnetického pole planety, za účelem aktualizací systémů, které jsou základem globální navigace od Google Maps pro lodní dopravu.

Vlivem proudění tekutého železa kolem zemského jádra, se magnetické pole spolu s póly postupně a nepředvídatelně mění. Vědci tak musí pravidelně aktualizovat Světový magnetický model, aby byl tento proces mapován. Poslední verze byla vyrobena v roce 2015 a vystačit měla do roku 2020. Model se ale musí změnit už letos.

Jenže magnetické pole se mění rychle a nepředvídatelně, což zjistili i britští a američtí vědci během rutinní kontroly ze začátku minulého roku. Posun magnetického pole byl tak velký, že byl na hranici překročení přijatelného limitu pro navigační chyby.

Za tímto účelem vědci z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) a Britského geologického průzkumu v Edinburghu, vydávají bezprecedentní nouzovou aktualizaci modelu.

Protože se model musí co nejdříve opravit, NOAA naplánoval vypuštění nové verze na 30. ledna. Změny jsou nezbytné, protože systém je používán letadly, loděmi, a dokonce i námi, když používáme navigaci v telefonech.

Zdroj: Independent.co.uk

Sdílet: