Destinace

Vítejte v Podněstří, zemi, která oficiálně neexistuje

Rate this post

Definici státu jsme se my všichni školou povinní, učili už na 1. stupni základní školy. Stát je vymezen hranicemi, disponuje mocí vládnout a soudit, má prezidenta, státní hymnu a jiné náležitosti. Co kdyby veškeré náležitosti jistý národ splňoval, ale i tak by nebyl oficiálně uznán ostatními zeměmi jako stát? Vítejte v Podněstří.

Podněstří je moldavskou republikou. V podstatě jde o nezávislý stát rozprostírající se ve východní Evropě, podporován Ruskem. Jakmile překročíte hranice této země, rázem se ocitnete úplně v jiném světě. První věc, které si nejde nevšimnout je obrovská socha Lenina, která je dominantou celé země. Ve skutečnosti je stát plný připomínek své ne tak vzdálené sovětské minulosti. V obchodech i na jiných veřejných místech najdete fotky Josefa Stalina. Nádech komunismu je patrný ze všech koutů, přesto Podněstří není komunistickým státem.

Republika vznikla krátce po rozpadu SSSR v roce 1991. Tehdy se nezávislé Moldavsko rozhodlo sjednotit se sousedním Rumunskem. Většina Moldavanů žijících východně od řeky Dněstr, mluvilo převážně rusky a s plánem státu se neztotožňovali. Než aby následovali zbytek státu, vyhlásili nezávislost. Následkem vypukl ozbrojený konflikt známý jako Válka v Podněstří, která vypukla v roce 1992 a trvala čtyři měsíce. Výsledkem bylo příměří. Moldavští úředníci rozhodli udělit menší zemi omezený stupeň autonomie, rozhodně ale nepřijímá nezávislost Podněstří. Jinými slovy, Podněstří není oficiálně národem, ale nikdo nebude zasahovat do jejich každodenní svrchovanosti.

Město jako časová kapsle

Téměř vše, co v Podněstří najdete, vás posune zpět do dřívějších let. Kromě procházky kolem památníku Sovětského vůdce, se také můžete procházet ulicemi, které jsou pojmenovány po slavných osobnostech, uznávajících socialismus. V zemi najdete také Sanatorium Dněstr, lázně sovětské éry pro partyzány. Dnes lázně přijímají rezervace od všech, kteří jim zaplatí podněsterskými rubly. Historie země jde ale mnohem dál. Například zde najdete výrobnu celosvětově proslulé brandy Kvint (vyrábí se od roku 1897), jde o oblíbenou turistickou zastávku.  V Benderu ležícím poblíž moldavské hranice, najdete pozůstatky ještě vzdálenějších věků. Nachází se zde pevnost známá jako Tihgina, která byla postavena před více než 600 lety. Zkrátka a dobře, Podněstří je národem v mnoha ohledech, i když žádný jiný národ ho neuznává.

Sdílet:
Booking.com

Vyhledej ubytování

Booking.com

Nejčtenější z kategorie