Zajímavosti

Přes rok běžný park, na jaře se ale přemění na podvodní svět. Rakouský unikát je dechberoucí

Alpské jezero Grüner See, ležící nedaleko rakouského městečka Tragöß, je opravdu unikátní. Zatímco si po většinu roku mohou návštěvníci jezera vychutnat jeho nádherné okolí, procházky kolem laguny a vychutnávat si krásy okolní krajiny, na jaře prochází toto místo velkou změnou, která dodá jezeru a jeho okolí neobyčejné kouzlo.

Každým rokem, když začne tát sníh, zvedne se hladina jezera a zaplaví vše kolem, stezky, můstky, okolní křoviny a stromy, dokonce i lavičky, na které byste si kdykoliv jindy mohli sednout. Zatímco v zimě je Grüner See jen dva metry hluboké a jeho břehy ohraničují keře a stromy, na jaře se objem jezera zdvojnásobí a křišťálově průzračná voda zaplaví celé okolí jezera.

Na konci jara dosahuje hloubka jezera až dvanácti metrů, a pod jeho hladinou se najednou otevře pohádkový svět. Tento nádherný úkaz zdokumentoval švýcarský potápěč Marc Henauer, který pro magazín DailyMail uvedl: „Když jsem se potopil pod vodu, myslel jsem, že jsem se ocitl v magickém světě, bylo to nádherné. Plavat nad zelenou trávou, rozkvetlými květinami, stezkami a skalkami a kolem zaplavených stromů, bylo jako v pohádce.“

Aby potápěč mohl vytvořit snímky, které vidíte v článku, musel se v nedalekém městečku ubytovat na sedm dní a každý den učinil tři ponory. Fotografování přitom nebylo vůbec jednoduché, jak sám Marc řekl, „Všechny fotografie byly pořízeny v přirozeném světle bez blesku. Měli jsme sice málo času, ale počasí nám přálo, slunce bylo vždy v perfektní poloze,“.

V jezeře se až do roku 2016 mohl potápět takřka kdokoliv. Vzhledem k tomu, že je ale jezero Grüner See považováno za jedno z nejčistších jezer Evropy, místní úřady potápění zakázali. Důvodem bylo narůstající znečištění.

Nyní můžete i vy sami posoudit o jakou nádheru jde:

Zdroj: dailymail.co.uk

Sdílet: