Zajímavosti

Itálie otevře nejkrásnější cyklostezku Evropy, přímo nad jezerem Garda

4.5/5 - (20 votes)

Může být výlet kolem Lago di Garda v severní Itálii ještě úžasnějším, než doposud byl? Ano a může za to nová cyklostezka zakotvená na skalnatých útesech přímo nad italským jezerem.

Minulý rok v létě byla otevřena již první část projektu na jejíž výstavbu se vynaložilo 102 miliónu eur. Celý okruh o 140 kilometrech, ve výšce 60 metrů nad hladinou jezera Garda, bude ale kompletně dokončen v roce 2021.

Na sever Itálie cestují cyklisté převážně za požitkem z jízd na úpatí Dolomitů a aby se účastnili tradičních závodů Transalp. V současné době bude ale novým lákadlem právě tato cyklostezka, která dostala pojmenování „Garda by Bike“. Stezka široká 2,6 metrů vede podél celého jezera a spojuje hned tři města: Lombardine, Veneto a Trento.

Mohutná ocelová konstrukce je provrtána skrz útesy a podpírá celou stezku. Tu dále tvoří dřevěná podlaha a železné ploty ve stylu futuristických balkonů s výhledem na vrcholky okolních hor, lodě plující kolem a malebné vesnice, které jsou poblíž Lago di Garda. Návrháři říkají, že návštěvníci stezky si vychutnají ohromující scenérie Gardy jako nikdy předtím.

„Omezili jsme dopad na životní prostředí tím, že optimálně vyvažujeme konstrukční a bezpečnostní potřeby při zachování přirozeného prostředí útesů a keřů rostoucích na skalách,“ prozradil pro protál CNN, Antonio Lotti, hlavní inženýr Studia Fontana a Lotti-Lorenzi.

Jelikož je cesta již napůl postavená, byl v loňském roce otevřen již první úsek, který se nachází asi pět kilometrů od města Limone Sul Garda. Části umístěné přímo nad jezerem se pojí s náročnějšími úseky, které se zvedají do strmějších svahů, ale je možné tuto část vynechat díky lodní přepravě, která jezdí napříč jezerem v pravidelných intervalech.

Cestu mohou využít i chodci, nejen cyklisti, kteří jsou v úsecích pro chodce omezení rychlostí 10 km/h. V pozdější části výstavby se počítá i se zařazením stánků s občerstvením a speciálních výklenků pro ty nejlepší panoramatické fotografie a sledování romantických západů slunce.

Nová cyklostezka má obrovský potenciál proto, aby se stala jednou nevyhledávanějších atrakcí cestovního ruchu v Itálii po celý rok. Doposud byla oceněna místními médii jako „nejkrásnější cyklostezka Evropy“.

Zdroj: CNN.com

Sdílet: