Destinace

Kodaň se pyšní šesti obry, které najdete jen pomocí mapy pokladů

Rate this post

Skrytí v lese a čekající na své odhalení. I tak lze popsat šest dřevěných obrů, skrytých v lese, obklopující dánskou Kodaň. Tiše čekají na dobrodruhy se správným duchem. Obři byli vytvořeni umělcem, který s nadšením vytvořil každou z unikátních postav, jeho inspirací byl průzkum a zachování životního prostředí. Při své tvorbě totiž používá recyklovaný odpad.

Umění pro dobrodruhy

Práce kodaňského rodáka Thomase Dambose se zaměřuje na projekty „upcyklace“, které nejsou ničím neobvyklé. V podstatě tento výraz znamená, že odpadky přeměňuje na umění. Jde v podstatě o druh recyklace. Obři zdaleka nejsou jeho jediným dílem. Vytvořil také instalaci obrovských pixelů známých jako Happy Wall, nebo komunitu ptačích budek, nebo také vytváří vzrušující koncepty interiérového designu. Jeho umění je velice žádané, hlavně proto, že je natolik originální a unikátní. Nicméně na svých šest obrů je pyšný nejvíce, jsou ztvárněním jeho vize. Tento projekt byl pro Thomase opravdu srdcovou záležitostí a myslel opravdu na vše. Nejde jen o to jak obři vypadají, nebo jak jsou unikátní, jde především o fakt, že bez mapy pokladů, je nenajdete. Pak je ještě jedna alternativa a to, že v blízkosti výskytu obrů jsou kameny, na nichž jsou básně, sloužící jako vodítko k obrům.

Jakmile se ale ocitnete mezi obry, jde o úžasný zážitek. Narazit můžete na ironicky pojmenovaného obra „Malý Tilde“, který je vysoký asi jako dva muži, kteří by se postavili na sebe. Stojí si tam opřený mezi dvěma stromy jakoby nic. O pár metrů dál, si jen tak lebedí, obr Thomas. Oskar pod mostem vám položí záludnou hádanku, kdežto Hilltop Trine vás udrží v dlani. Každý ze šesti obrů je jedinečný sám o sobě a všechny je můžete vidět během jediného výletu, na který se můžete vydat na kole, nebo pěšky. Stačí otevřít mapu pokladů a probudit v sobě dobrodruha, kterého máme všichni v sobě.

Ležící Thomas

Postaveno z lásky

V oblasti, kde jsou umístěni obři, Thomas v podstatě vyrostl, a chtěl vést lidi k tomu, aby navštívili toto, jeho oblíbené místo. Místo, které jen málokdo najde a tak není vůbec prozkoumáno, protože jej nenajdete v žádném průvodci (alespoň tomu tak bylo před instalací tohoto umění). Navíc chtěl inspirovat širokou veřejnost, jak místní, tak turisty. Jak řekl: „Doufám, že mé umění bude inspirovat lidi, aby viděli velký potenciál v recyklaci a lépe tak pečovali o naší planetu.“

Vzhledem k tomu, že postavil dřevěné obry pouze za pomocí recyklovaného materiálu – včetně 600 dřevěných palet a starého přístřešku – a díky místních dobrovolníků (jejichž jména se staly inspirací pro pojmenování obrů), vytvořil společnou přehlídku, která by mohla inspirovat lidi po celém světě, aby šli prozkoumat a zlepšovat své vlastní okolí.

Sdílet:
Booking.com

Vyhledej ubytování

Booking.com

Nejčtenější z kategorie