Zajímavosti

Jak neznečišťovat prostředí na hudebním festivalu

5/5 - (1 vote)

Léto už je v plném proudu a sním i velkolepé festivaly. Měsíce skvělé hudby a venkovních party, které nikdy nekončí jsou před námi, stejně jako obrovské hory odpadků a polí posetých plasty. Pořadatelé i účastníci se potýkají s rostoucím tlakem okolí, po festivalu nesmí na jeho místě zůstat ani smítko. Proto se počítá s alternativami jako je zákaz jednorázových plastových láhví, některé zase prodávají sendviče ve 100% kompostovatelném obalu.

Pokud jste i vy příznivcem letních festivalů a na minimálně jeden takový se chystáte, máme pro vás tipy, jak si festival užít a zároveň po sobě nezanechat stopu odpadků.

Plasty jsou největší zlo

Mezi největší festivaly tohoto roku patří Glastonbury, Benicassim, Burning Man a Lollapalooza. I do České republiky se sjíždí lidé z celého světa například na proslulý festival Colors Of Ostrava. Podle enviromentálních aktivistů, je pro účastníky těchto festivalů nejlepší, chovat se co nejvíce ekologicky aby byl dopad takových akcí na životní prostředí co nejmenší.

Jen pro představu ve Velké Británii chodí každým rokem na festivaly více než 3 milióny lidí, kteří vyprodukují 23 500 tun. Ve Spojených státech pak lidé vyprodukují během festivalu 53 000 tun odpadu. Právě kvůli těmto číslům se festivaly letos zavázaly, že sníží svou plastovou stopu. Například Glastonbury bude prodávat vodu a nealkoholické nápoje v recyklovatelných plechovkách. K tomu rozhodnutí vedl počet prodaných plastových láhví za minulý rok.

Podle odborníků by měly být plastové materiály na festivalech zakázány. Pořadatelé mohou zavést systém, který je udržitelný a ziskový. Například systém záloh a opakovaně použitelných pohárů a příborů. Pro samotné návštěvníky je pak nejlepší donést si vlastní pohár a vlastní příbor.

Už jste slyšeli o lepenkovém stanu?

Plastové láhve nejsou jediným předmětem, který zamořuje prostory festivalů. Další v pořadí jsou stany. Podle britské Asociace nezávislých festivalů (FIFA), je jen na britských festivalech každoročně postaveno přes 22 700 stanů, přičemž každý pátý stan nechá majitel postavený ladem na území festivalu. Takový jeden stan se vyrovná 8 750 plastovým slámkám nebo 250 kelímkům.

Skvělou alternativou je holandská vychytávka, dva podnikatelé vytvořili tzv. KarTent, jde o 100% recyklovatelný a zcela vodotěsný stan. Vlastně je vyrobený z lepenky. Jen v tomto roce nabídne tato společnost téměř 15 000 stanů festivalům po celé Evropě. Podle jednoho ze zakladatelů KarTentu se objednávky kartonových stanů od loňského roku více než zdvojnásobily, protože organizátoři si stále více uvědomují svůj dopad na životní prostředí.

Jeďte autobusem

Emise skleníkových plynů jsou dalším velkým problémem pro festivalový průmysl. V průměru produkuje jeden festival 500 tun oxidu uhličitého, což se vyrovná váze tří jednopatrových domů. Každý návštěvník pak generuje 5 kg CO2 za den, uvádí to nejnovější zpráva společnosti Greener Festival, která analyzuje údaje z festivalů ve více než 17 zemích.

Pro návštěvníky však opět existuje několik jednoduchých způsobů, jak snížit svou uhlíkovou stopu. Samotný způsob dopravy na takový festival může drasticky snížit hodnotu vyprodukovaných emisí. Nejlepší variantou je hromadná doprava, dokonce mnohé festivaly nabízí zvýhodněné jízdenky na autobusy i vlaky.

Pokud však musíte z nějakých důvodů cestovat autem, pak se spojte s dalšími návštěvníky stejné akce a své auto naplňte novými příteli. V Česku je hodně populární metoda spolujízdy, kdy se neznámí lidé domluví na čase, ceně a místě vyzvednutí. Touto metodou pak můžete cestovat prakticky kdekoliv.

Zdroj: CNN.com

Sdílet: