Zde je nejrozsáhlejší mapa naší galaxie

S přibližně 300 miliardami hvězd po celé Mléčné dráze je téměř nemožné vytvořit detailní mapu celé naší galaxie. Ale evropská kosmická agentura ESA, se tím nedala odradit, a udělala dobře. Ve středu vydala největší mapu hvězd, která kdy existovala. Jejich mapa, sestavená během posledních let projektem Gaia, obsahuje přesné umístění více než miliardy hvězd.

Poslání ESA začalo v roce 2013 se spuštěním kosmické lodi Gaia. Během dvou let Gaia rutinně prohledávala celou oblohu dvakrát za rok a tyto informace byly použity k vytvoření 3D obrazů celé oblohy. Kombinace několika snímků z různých úhlů snímané 6 měsíců, pak mohly dát dohromady vzdálenosti i uspořádání hvězd tak, aby mohla být vytvořena reálná mapa.

Nyní máme databázi vzdáleností přibližně 1,3 miliardy hvězd umístěných napříč celou čtvrtí naší galaxie. Tato databáze byla právě zpřístupněna veřejnosti, takže vědci z celého světa ji mohou využít k objevům.”Gaia je astronomie v té nejlepší kvalitě,” říká Fred Jansen, vedoucí mise Gaia v ESA. “Vědci budou s těmito daty po mnoho let zaneprázdněni a my jsme připraveni, být překvapeni lavinou objevů, které odhalí tajemství naší Galaxie.

Ačkoli tato databáze je už sama o sobě docela působivá, Gaia ve skutečnosti dává mnohem více informací. Kromě vzdálenosti může Gaia sledovat pohyb všech těchto hvězd, takže víme, kam směřují a odkud pocházejí. Databáze také obsahuje barvu a jasnost téměř každé hvězdy, která může astronomům sdělit mnoho informací o každém z nich.”Nové údaje společnosti Gaia jsou natolik silné, že nás doslova fascinují,” říká Antonella Vallenari z Istituto Nazionale di Astrofisica (INAF) a Astronomická observatoř v Padově. “Připadá nám, jako bychom inaugurovali novou éru galaktické archeologie.”

Máte-li zájem o prohlížení mapy Gaia, existuje několik různých způsobů, jak prozkoumat datovou množinu, například na webových stránkách ESA zde.