Vědci mají důkazy o tisících černých děr v centru naší galaxie

V centru naší galaxie je masivní černá díra. Tato černá díra, označovaná jako Střelec A *, je zhruba 6 milionovým násobkem hmotnosti našeho slunce a gravitační pole, které vytváří, stačí na to, aby celou galaxii obíhala. Ale Střelec A * není jedinou černou dírou uprostřed naší galaxie: Nový výzkum Columbia University naznačuje, že galaktické centrum může mít ještě tisíce takových děr.

Výzkumníci z Columbie shromáždili data z kosmického teleskopu X-Ray Chandra NASA, který zkoumá noční oblohu a hledá rentgenové záření z hvězd, černých děr a dalších galaxií. V tomto případě se výzkumníci podívali na signály přicházející z několika světelných let kolem Střelce A * a doufali, že najdou v okolí pár černých děr.

Černé díry samy o sobě nemají tendenci vydávat žádné rentgenové záření, ale když obíhají kolem jiné hvězdy, která záření vykazují, okamžitě záření převezme. V tomto případě se výzkumníkům podařilo najít tucet takových černých děr s doprovodnými hvězdami. Protože téměř všechny černé díry jsou samotáři, naznačuje to, že v centru naší galaxie by mohlo být více než 10 000 černých děr.

Toto nové zjištění by mohlo pomoci vědcům, kteří chtějí studovat černou díru, tím, že jim poskytne mnohem více známých černých děr pro studium. Před tím vědci našli v celé naší galaxii jen několik desítek černých děr. Možná by tento výsledek mohl být první ze série nových objevů o těchto podivných kosmických objektech.

Sdílet: