Proč je mezihvězdná vesmírná skála Oumuamua tvarována jako doutník

Koncem roku 2017 astronomové na Havaji spatřili podivnou věc, která se v naší sluneční soustavě pohybovala podivně vysokou rychlostí. Pozorně sledovali, jak se řítil kolem Slunce v téměř 200.000 mph, doslova prosvištěl kolem naší hvězdy a pokračoval ven z našeho okolí. Vědci byli nadšení, protože to bylo první pozorování mezihvězdného objektu pozorovaného v naší sluneční soustavě.

Na tomto vesmírném kameni, který se nazývá Oumuamua, se objevilo něco zvláštního, vypadalo to jako kosmická loď, kterou byste viděli ve sci-fi filmu. Nyní vědci, kteří studují “návštěvníky”, mají teorii o tom, proč objekt má takovou podivnou podobu, připomínající Battlestar Galactica. V nové studii v časopise Měsíční zprávy Královské astronomické společnosti vědci říkají, že Oumuamua utrpěl nějaké strašlivé gravitační protahování, když unikl ze své sluneční soustavy.

Stejně jako mnozí hrdinové, Oumuamua začal svou epickou cestu úrazem. Objekt je klasifikován jako “vysunutý planetový oblouk”, což je fantastický způsob, jak říci, že je velký a prochází mezi solárními systémy.

Nikdo neříká, že předměty, které jsou v tomto vzoru zachyceny, se mohou odtrhnout od sebe, nebo mohou být zkrouceny napětím cesty. V případě tvaru Oumuamuovy doutníků výzkumníci uvádějí jako silnou příčinu “silné gravitační protahování, které se vyskytuje v těchto scénářích”.

Objekt objevu v naší sluneční soustavě vytváří další kuriozity. Jedna nezodpovězená otázka o ‘Oumuamua: Proč je tak suchá? Většina vysunutých objektů obsahuje spoustu ledu. Důvodem je, že sladké místo pro vysunutí sluneční soustavy, kde plynové giganty táhnou – je daleko od hvězdy. “Menší objekty, které se tvoří blíže k jejich hvězdám, jsou příliš horké, aby měly stabilní povrchový led a staly se asteroidy,” říká NASA ve svém prohlášení.

Ale první pozorovaný mezihvězdný poutník je suchý. Což je divné. Na rozdíl od komet a asteroidů (které začínají v naší sluneční soustavě) “Oumuamua neměl za sebou žádný ocas, což je ukazatel, že je vyroben z ledu. Ale modely také neukazují, jak by mohl návštěvník začít jako asteroid, který se tvoří pod gravitačním vlivem hostitelské hvězdy.

“Pokud správně rozumíme formování planety, vysunutý materiál jako” Oumuamua by měl být převážně ledový, “řekl Thomas Barclay, astrofyzik z NASA Goddard a University of Maryland. “Pokud vidíme populace těchto objektů, které jsou převážně skalní, říká nám, že máme v našich modelech něco špatného.”

Sdílet: