Poslechněte si, jak zpívají prstence Saturnu. Někteří věří, že jde o mimozemskou konverzaci

4.5/5 - (2 votes)

Sonda Cassiny měla za úkol prozkoumat planetu Saturn, jeho tajemné prstence a systémy měsíců. Než před sedmi lety shořela v atmosféře této planety, poslala sonda na Zem cenné data a informace. Senzory mimo jiné zachytily i zvláštní zvuky, které vycházejí z prstenců planety a připomínají hudbu nebo jak někteří tvrdí mimozemskou konverzaci.

Sonda Cassiny započala svou kariéru v roce 1997, kdy odstartovala ze Země. O sedm let později, tedy v roce 2004 se dostala do těsné blízkosti prstenců a její detektory na sledování rádiových a plazmových vln začínají zachycovat zajímavé signály. Jak se později ukáže tyto signály se pohybují ve spektru, které lidský sluch nedokáže postřehnout. Nahrávky se tedy musely převést do jiného kmitočtu, aby bylo vůbec možné si tuto vesmírnou hudbu poslechnout.

Za tímto převodem stojí americký fyzik a astronom Donald Gurnett z Iowské univerzity, když on sám poprvé uslyší nahrávky je velmi překvapen. Z reproduktorů se nejprve line zvláštní melodie, která místy skutečně připomíná řeč. Není tedy žádným překvapením, že vlna konspiračních teorií na sebe nenechá dlouho čekat. Mnoho fanoušků fenoménu UFO tvrdí, že v nahrávce jednoznačně slyší neznámou řeč, a dokonce rozpoznávají jednotlivá slova.

Americká vesmírná agentura NASA se nijak k těmto spekulacím nevyjádřila. Astronomové připouštějí, že záznam sondy může skutečně připomínat mimozemskou řeč, původ podivných zvuků však vidí jinde. Podle jejich hypotéz zvuky způsobují dopady meteoroidů na velké kusy ledu tvořící prstence Saturnu. K potvrzení těchto hypotéz bude ale zapotřebí ještě hodně výzkumů. Do té doby si můžete poslechnout sami, jak zní prstence Saturnu.

Sdílet: