Opravdu bychom měli zahájit těžbu ve vesmíru?

V ne tak vzdálené budoucnosti budou těžební vesmírné společnosti(jako jsou například Planetary Resources a Deep Space Industries) spolupracovat s NASA, na vysílání drobných družic, pro měření a vyhodnocování kosmického odpadů, za účelem získávání lukrativních možností. Ale jen proto, že můžeme začít s těžbou ve vesmíru, to opravdu znamená, že bychom měli? Odpověď na tuto otázku se snažil najít astrofyzik a vesmírný nadšenec Ramin Skibba.

Zákon o vesmíru, schválený v roce 2015, pověřil amerického prezidenta, aby “usnadnil komerční průzkum a využití vesmírných zdrojů pro uspokojení národních potřeb.” Dřívější zákony ale byly naopak proti: Kosmická smlouva z roku 1967 a  později schválená z let 1979, zakazovala nárokovat kosmické zdroje. Ačkoliv dnešní země s největší angažovaností ve vesmíru nejsou mezi malým seznamem zemí, které podepsaly smlouvu. Jenže soutěžení o přírodní zdroje by mohly vést ke konfliktům.

Představte si například asteroid, který obsahuje tolik kovů platinové skupiny jako všechny zdroje na Zemi. Firmy budou soutěžit o drahocenný zdroj a soutěžící se brzy mohou dostat do bitvy s ozbrojenými družicemi, což může vést ke konfliktům na Zemi. Dokončení samotné těžby by také mohlo být nebezpečné: jestliže vesmírné dolování rozdělí asteroidy, mohlo by to poškodit jiné družice, kosmické lodě i ublížit astronautům.

Komerční důlní těžba by mohla vést ke konfliktům mezi ziskovostí a veřejným zájmem. “Jakmile jste na palubě s komerčním vesmírným průmyslem, pak jako výzkumník musíte přijmout, ne-li podporovat, vše, co je s tímto zájmem spojené” píše Skibba. “Aby tyto podniky uspěly, budou usilovat o ziskovou misi, zatímco věda, průzkum a objevy, které stimulují veřejný zájem, budou mít nevyhnutelně nižší prioritu.”

Řešením je, podle Skibby, zacházet s vesmírem, tak jako s Antarktidou: místo, které povzbuzuje vědecké vyšetřování a odrazuje územní nároky. Je to chvályhodný nápad, ale je to vůbec reálné? Minulý týden prezident Trump již navrhl myšlenku přidání “kosmických sil” armádě. Podle The Independent “odborníci varovali, že vesmír bude v nadcházejících letech stále více zpochybňován, protože jsou budovány stále složitější zbraně a otevřenější možnosti pro objevování oblastí mimo Zemi”.

 

Sdílet: