Nedaleko Skotska byl objeven největší kráter v Evropě. Jeho průměr je neuvěřitelných 40 km

Rate this post

K úžasnému objevu došlo nedaleko skotského pobřeží, kde vědci našli jeden z největších a nejstarších potvrzených kráterů svého druhu v Evropě. Jeho průměr činí 40 kilometrů a byl vytvořen následkem dopadu gigantického vesmírného tělesa na zemský povrch.

Podle odhadů britských odborníků, došlo k dopadu meteoritu zhruba před 1,2 miliardami let. Těleso mělo průměr jednoho kilometru a jeho váha se blížila třem miliardám tun. Meteorit s ničivou silou 940 milionkrát větší, než jakou měla atomová bomba svržená na Hirošimu, po sobě zanechal kráter o průměru 40 kilometrů. Odborníci jej našli na souostroví Vnější Hybridy a podle nich jde o pouhou náhodu, díky které se podařilo pozůstatky meteoritu objevit.

Jak uvedl doktor Ken Amor z Oxfordské univerzity pro server Independent „Materiál uvolněný při dopadu tak velkého meteoritu se jen málokdy dochová, protože je vystaven rychlé erozi. I z tohoto důvodu jde o vzrušující objev. Zároveň jde o štěstí, že tento kus dopadl do starobylé příkopové propadliny, kde jeho zbytky rychle přikryly čerstvé usazeniny, které ho chránily.“

Snímek objeveného kráteru

Tento nález ale v roce 2008 předčil objev nedaleko města Ullapool, kde byly detekovány stopy tohoto vesmírného vetřelce. Až teď po více jak deseti letech se však v oblasti Minchovy pánve podařilo odhalit samotné srdce dopadového kráteru. S tímto objevem však vyplývají na povrch i nové otázky, které budou muset odborníci zodpovědět. Jak samotný dopad probíhal a co následovalo po něm, jsou velkou neznámou a také novým cílem zjištění.

Už teď je ale jasné, že půjde o informačně obsáhlou studii. V úlomcích totiž výzkumníci našli zvýšené množství iridia, ten je charakteristický pro kosmické horniny. Celý objev tak vrhá světlo na původ některých geologických útvarů v okolí, jež byl doposud připisován sopečné aktivitě.

I přesto, se naše Země s objekty podobné velikosti střetne každých sto tisíc až milión let, hmatatelných důkazů takových událostí je minimum. Kráter objevený ve Velké Británii se tak svou velikostí řadí na druhou pozici, co se Evropy týče. Nejslavnějším je pak kráter Siljan, který se rozprostírá v provincii Dalarna ve Švédsku. Dosahuje průměru 52 kilometrů.

Zdroj: Independent.com

Sdílet: