Matematika nám zajistí větší nárůst objevených exoplanet

Jedním z nejvíce vzrušujících vývojů v astronomii v posledních letech je bezpochyby prudký nárůst objevů exoplanet. Objevení planet mimo naší sluneční soustavu bylo kdysi vzácným úkazem, nicméně od roku 2014 se počty těchto objevů začaly exponenciálně zvyšovat. 

V minulosti nebyl, růst počtu objevů, tak solidní jako například v roce 2017, kdy bylo objeveno více než 1 400 exoplanet. Celkem je to tedy 3 767 nálezů. Co vysvětluje tak náhlý růst? Real Enginering (tvůrci vědeckých videi) se zaměřili na to, jak technologie změnila způsob, jakým dochází k objevu exoplanet, a jak ve spolupráci s matematikou přeměnili malé pozorování do nepřeberného množství dat.

S využitím nedávno objeveného hvězdného systému TRAPPIST-1 se Real Engineering zaměřil na TRAPPIST-South, robotický teleskop umístěný v Chile, který je provozován z Belgie. Existuje několik způsobů, jak lovit exoplanety, ale TRAPPIST-South ukazuje základní, podložené principy.

V roce 2010 debutoval lehký 1,9-metrový teleskop TRAPPIST (nucený akronym vytvořený u příležitosti oslavy belgického piva Trappist). Vědci v Belgii během pozorování trpasličí hvězdy zaznamenali náhlý pokles jejího světla. To je silný signál, že existuje planeta na oběžné dráze, která blokuje světlo. od této chvíle je to převážně otázka matematiky.

Vesmír je natolik velký prostor, že najít dokonce i tak velké objekty, jako jsou planety, bude činností na velice dlouhou dobu. I přesto, že je současná technologie užitečná, vědci jsou dychtiví po objevech Transiting Exoplanet Survey Satellite. Můžeme ale s určitostí věřit, že v honbě za Exoplanetami, to nejlepší teprve přijde.

Sdílet: