Jaká tajemství skrývá tato naprosto černá planeta?

Astronomové našli spoustu exoplanet – planety obíhající jiné hvězdy – v posledních několika letech už je obvyklé i měření některých vlastností těchto planet. Přinejmenším astronomové mohou obecně měřit velikost planety a jak rychle obíhá a často mohou také zjistit hmotu planety.Ale u jedné planety vzdálené 466 miliónů světelných let, astronomové nemají téměř nic, co mohou měřit. To proto, že tato planeta je jeden z nejčernějších světů, které kdy byly objeveny.

Planeta WASP-104b byla objevena v roce 2014 kosmickým teleskopem Kepler, ačkoli její temná povaha byla objasněna až nedávno. Tým vědců analyzoval stará data Keplera, aby se co nejvíce dozvěděla o WASP-104b.

Nenašli moc. WASP-104b je takzvaný “Hot Jupiter”, což je planeta o velikosti Jupitera, která obíhá extrémně blízko kolem své mateřské hvězdy. Tato blízkost znamená, že rok na WASP-104b je pouze 1,76 dní. Také to  znamená, že WASP-104b je uzamčen, takže jedna strana planety vždy směřuje ke své mateřské hvězdě.

Jediná věc, kterou vědci dokázali zjistit o tajemné planetě, je to, že WASP-104b absorbuje mezi 97 a 99 procenty veškerého světla, které ji zasáhnou, což ji řadí mezi nejtemnější planety, jaké kdy byly nalezeny. Je pravděpodobné, že její uzamčená poloha přispěla k temné povaze této planety: noční strana je samozřejmě temná, ale denní strana je pravděpodobně prostá ledu, mraků nebo čehokoliv jiného, ​​co by odráželo světlo. Navíc vědci předpokládají, že planeta by mohla mít atmosféru sodíku a draslíku, které absorbují většinu vlnových délek světla.

Je pravděpodobné, že nikdy skutečně neobjasníme, proč je WASP-104b tak temný. V blízké budoucnosti bychom se mohli dozvědět více o planetě a o tom, z čeho pochází, ale při vzdálenosti 466 milionů světelných let , je vůbec divu, že ji vědci vůbec našli.