Hvězdná mapovací družice našla víc, než bychom čekali

Mapovací hvězdná družice by mohla být použita k nalezení cizího života – možná. Alespoň to je myšlenka pro studia tisk, která byla nedávno zveřejněna, aby vyvolala řadu otázek. Kosmická sonda ESA Gaia, která nedávno vyrobila největší mapu galaxie v historii, by mohla svědčit o zeslabení zářivosti hvězd kvůli přítomnosti mimozemských megastruktur.

Není zatím nic o čem by Gaia nevěděla (nebo co by výzkumníci nezjistili v datech) a naznačuje že mimozemšťané jsou tam venku a budují struktury o velikosti planet. Z dokumentu je jasné, že vědci o tom věděli, již během prvního spuštění mapovací hvězdné družice.

Včera byla vydána druhá datová zpráva ESA pro kosmickou loď Gaia. Gaia má za cíl mapovat přesnou polohu hvězd a dalších objektů v naší galaxii (stejně jako tak trochu za galaktickými hranicemi). Poskytla bezprecedentní množství údajů o Mléčné dráze. Spolu s novými hvězdami byla kosmická loď použita k mapování asteroidů v naší sluneční soustavě a v následných datech bude pravděpodobně nalezeno víc než pár exoplanet.

“Naše oddělení má mnoho výzkumných pracovníků, kteří se podíleli na různých typech průzkumů souvisejících s Gaiem, takže existovalo mnoho vlastních znalostí, které bychom mohli využít při vývoji tohoto projektu.”říká autor Erik Zackrisson z Uppsala univerzity.Tým hledá objekty které způsobují zatemnění hvězd jako fenomén, který se objevil u nejslavnější hvězdy “megastructure”, Tabby’s Star. Ale háček je v tom, jak se zjevná pozice mění, neboť Gaia pracuje především tím, že změří vzdálenost k hvězdě tím, že trianguluje svou pozicí mezi jinou hvězdou a Zemí. Malé odchylky ve své poloze často naznačují přítomnost jiného objektu.

V novém dokumentu byly identifikováni dva možní kandidáti na cizí struktury: TYC 7169-1532-1 a TYC 6111-1162-1. “Nenazýval bych tyto struktury jako kandidáty – jsou to prostě divné extrémy, které odpovídají očekávaným popisům Dysonových koulí”, říká Zackrisson.

Tento tým dále vyšetřoval tento objekt a skutečně našel objekt rušící tuto hvězdu. Objektem však byl bílý trpaslík, hvězda, která vyčerpala své palivo a zhroutila se do koule elektronové hmoty o velikosti planety, která obíhá další hvězdu nepatrně větší než slunce, pravidelně posunuje polohu hvězdy a způsobuje variabilitu jeho zjevné polohy.

Sdílet: