Hawikingova závěrečná teorie vesmíru byla zveřejněna

Stephen Hawking, úžasný fyzik, který zemřel v březnu po jedné z nejvíce výjimečných kariér tohoto století, spoluautoroval novou teorii o původu vesmíru, který Cambridge vydala dnes.

Teorie, spoluautorována s Thomasem Hertogem z belgické univerzity KU Leven, používá řetězovou teorii vyvíjející představu o kosmickém původu, odklonu od Hawkingových dřívějších myšlenek o vesmíru “bez hranic” nebo myšlenky, že prostor existoval bez časového omezení před Velkým třeskem a proto vesmír nemá žádný začátek. Nová teorie, podle Hawkinga a Herzoga, spočívá v tom, že vesmír je “konečný a rozumně hladký” (velmi volně přeloženo)

Nicméně, nová teorie Hawkinga a Hertoga je stále ještě skeptická vůči Velkému třesku. Vědci kritizovali myšlenku známou jako “věčná inflace”. Věčná inflace je teorie, že i když vesmír stále ještě neustále roste stejným tempem jako na začátku času, růst přetrvává od této hranice a bude pokračovat nekonečně. Věčná inflace byla použita k podpoře myšlenky multivesmíru, nebo vícenásobných vesmírů, než je naše vlastní. Pokud by energie před věkem velkého třesku existovala, pak by možná nebyla zcela vyčerpána v našem vesmíru samotném.

Ale Hawking a Hertog mají své vlastní představy o věčné inflaci. Použitím teorie řetězců oba argumentují, že existuje bod, kdy začíná věčná inflace, a v tom okamžiku existuje v nadčasovém stavu. “Když vysledujeme vývoj našeho vesmíru dozadu, v určitém okamžiku dorazíme na práh věčné inflace, kde naše známé pojetí času přestane mít jakýkoliv význam,” říká Hertog.

Hawking už roky kritizuje teorii multiverse. V rozhovoru v Cambridgi z loňského roku řekl: “Nikdy jsem nebyl fanouškem multivesmíru. Jestli je rozsah různých vesmírů v multivesmíru velký nebo nekonečný, teorie nemůže být testována.”

“Nejsme jediný a jedinečný vesmír, ale naše poznatky naznačují významné snížení multivesmíru, do mnohem menšího rozsahu možných vesmírů,” řekl Hawking.

Nová teorie je testovatelná, říká Hertog. Existuje šance, že primordiální gravitační vlny – vlnky ve vesmíru – mohly být odhaleny plánovanou evropskou vesmírnou gravitační vlnovou observatoří LISA. Tyto gravitační vlny od počátku vesmíru by mohly pomoci fyzikům prostudovat množství energie, o níž se myslí, že je spojeno s věčnou inflací. LISA je naplánována na provoz do 2030, což není tak dlouhá doba na stupnici vesmíru.

Sdílet: