Čína se zapsala do historie, její sonda přivezla na Zemi první vzorky hornin z odvrácené strany Měsíce

5/5 - (1 vote)

Vesmírná sonda Chang’e-6 se vrátila na Zemi s prvními vzorky z odvrácené strany Měsíce. Loď přistála v úterý v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Odborníci se domnívají, že by mohli odhalit více informací o počátcích Sluneční soustavy.

Čína se opět zapsala do historie letů do vesmíru tím, že vrátila svůj lunární lander na Zemi s prvními vzorky hornin z odvrácené strany Měsíce .

Čínská lunární sonda Chang’e-6 přistála v úterý ráno v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko v 14:07 pekingského času. Chang’e-6 přivezla svůj cenný náklad na Zemi po měsíce dlouhé cestě na z velké části neprozkoumanou odvrácenou stranu Měsíce.

Zpět byly přivezeny 2 kg vzorků měsíční horniny

Sonda přivezla až 2 kg skalnatého lunárního regolitu nasbíraného vrtáním v pánvi Jižního pólu-Aitken Měsíce. Vědci netrpělivě očekávají příležitost studovat tyto vzorky, které by mohly odhalit zásadní vodítka o rané historii sluneční soustavy.

Poté, co kosmická loď přistála pomocí padáku ve Vnitřním Mongolsku, tým vědců dosáhl modulu během několika minut. Zhang Kejian, ředitel Čínského národního úřadu pro vesmír, řekl na televizní tiskové konferenci po přistání: „Nyní prohlašuji, že lunární průzkumná mise Chang’e 6 dosáhla úplného úspěchu.“

Podle státního vysílání CCTV budou vzorky nyní letecky přepraveny do Pekingu, aby odstranili nádobu na vzorky a její obsah. Tyto vzorky mají zvláštní vědecký význam, protože jsou prvními, které byly shromážděny v pánvi Jižního pólu-Aitken.

Předpokládá se, že tato 2 500 kilometrů široká pánev vznikla před 4,26 miliardami let. Díky tomu je o stovky milionů let starší než mnoho jiných kráterů na měsíčním povrchu, které vznikly při události zvané „pozdní těžké bombardování“.

Vzorky by mohly odhalit více o velmi raném formování Měsíce a také o tom, zda je na měsíčním jižním pólu dostatek vody pro podporu lidských kolonií.

Podle Zongyu Yue, geologa z Čínské akademie věd, „se očekává, že zodpoví jednu z nejzákladnějších vědeckých otázek měsíčního výzkumu: jaká geologická aktivita je zodpovědná za rozdíly mezi těmito dvěma tvářemi?“

Pokud jde o budoucnost, země plánuje vypustit Chang’e-7 v roce 2026 a Chang’e-8 v roce 2028. Chang’e-8 otestuje technologie nezbytné k vybudování pilotované základny na jižním pólu Měsíce v letech 2030.

Sdílet: