Část Slunce se oddělila a vytvořila dosud nevídaný vír

4.5/5 - (2 votes)

Poté, co se vlákno plazmy vynořující se z povrchu Slunce odloučilo, vytvořil se na severním pólu Slunce vír. Odborníci jsou zmateni. Co se to sakra s našim Sluncem děje?

Navzdory skutečnosti, že je Slunce všudypřítomnou a životně důležitou součástí našich životů, mnohé věci o této hvězdě nevíme a zůstávají tak záhadou. V předchozích dnes došlo k události, která rozhodně není běžná.

Materiál plazmového vlákna vycházejícího z povrchu Slunce se odlomil a vytvořil nad severním pólem Slunce vír ve tvaru koróny. Odborníci oněměli úžasem, protože nic podobného zatím neviděli. Snímky zachycující celý jev jsou proto velmi vzácné a velkolepé.

Není žádným tajemstvím, že naše mateřská hvězda zesiluje svou aktivitu slunečními skvrnami a erupcemi. Jen v letošním roce došlo k erupcím denně, přičemž některé z nich byly třídy X a M. To jsou druhé největší erupce, které je schopno Slunce vyprodukovat. Nemusíte se však ničeho obávat. Slunce totiž zažívá cykly zvýšené aktivity každých 11 let.

Zmíněné cykly se shodují s kolísáním slunečního magnetického pole. Když je magnetické pole na pólech nejslabší, magnetické póly Slunce se vymění a polarita se obrátí. Tehdy Slunce dosáhne své maximální aktivity, která je známá jako sluneční maximum.

Přepólování

V současné době jsem přímo na vrcholu slunečního maxima. Jelikož je ale Slunce tak záhadné a těžko předvídatelné, nevíme přesně, kdy k přepólování dojde, ale odborníci znají přibližné datum: červenec 2025.

Současný cyklus je ale také trochu zvláštní. Ne všechny sluneční cykly jsou si rovny, některé jsou silnější, některé slabší. Odborníci, kteří se na Slunce specializují, mohou předpovídat vývoj slunečního cyklu. Od počátku sledují začátek toho nynějšího, který započal v prosinci 2019, aktivita Slunce výrazně překonala očekávání a pokračuje v tom.

A to nás přivádí zpět k podivné malé polární závrati pozorované 2. února. Z toho, co vědci zatím vědí, to začalo slunečním protuberancem, zářícím vláknem plazmy, které se táhne ven z povrchu Slunce.

Normální jsou nejen sluneční protuberance, ale také umístění a typ tohoto konkrétního. Kolem sluneční korony ve vysokých zeměpisných šířkách se obvykle vyskytuje velký „živý plot“ – nazývaný tak, protože připomíná živý plot.

Ovšem to co následovalo už tak normální není. Materiál se odlomil a kroužil kolem pólu v 60 stupních zeměpisné šířky asi 8 hodin, rychlostí přibližně 96 kilometrů za sekundu.

Solární fyzik Scott McInstosh z Národního centra pro výzkum atmosféry ve Spojených státech, který strávil desetileté pozorováním Slunce, aby se pokusil porozumět jeho cyklům. Pro Space.com prohlásil, že nikdy podobný vír neviděl.

Zdroj: S

Sdílet: