Asteroid ve tvaru lebky se objeví nad Zemi po Halloweenu

Halloween je ještě měsíc daleko ale fanoušci svátku jsou již zásobováni na falešnými pavučinami a upířími zuby. Ale Halloween 2018 přinese i neobvyklého nového návštěvníka. Nad Zemí proletí asteroid ve tvaru lebky. Asteroid, nazvaný 2015 TB145, vypadá z některých úhlů jako lidská lebka, s hlubokými tmavými očními jamkami. Bude se pohupovat kolem Země jen pár dní po Halloweenu, 11. listopadu.

Naposledy byl objekt viděn ze Země v říjnu 2015. Získal mnoho fanoušků nejen mezi příznivci Halloweenu ale i mezi pracovníky NASA, kteří vytvořili přezdívku “The Great Pumpkin”. Kometa má také řadu dalších přezdívek například “Spooky”, nebo „Halloween Asteroid“, ale nejlepší volba musí jistě být “Asteroid lebky”.

Aby načasováni a tvar asteroidu nebyl někomu málo, svou skvělou image doplňuje fakt, že je tvořen zbytky mrtvých komet. Vishnu Reddyová, vědecká pracovnice planetárního vědeckého ústavu v Tucsonu, Arizona, uvedla v tiskové zprávě v roce 2015:

“Objevili jsme, že objekt odráží asi 6 procent světla, které získává ze slunce. To je podobné čerstvému asfaltu, a zatímco zde na Zemi myslíme, že je docela tmavá, je jasnější než typická kometa, která odráží pouze 3,5 procent světla, což naznačuje, že může jít o kometární původ – ale protože není zřejmé žádné kóma, je závěrem, že je to mrtvou kometu. ”

Zatímco někteří tvrdili že asteroid je důkazem „hrozby soudného dne“ v roce 2015, pohyboval se v bezpečné vzdálenosti 300 000 mil kolem Země. Letos tomu nebude jinak.