Tipy, co dělat v případě, že se obáváte koronaviru

Rate this post

Pandemie koronaviru nám všem na nějakou dobu změnila život a tato změna se sebou může přinášet úzkost, stres, obavy, smutek, nudu, osamělost či frustraci.

Je nutné nezapomínat, že není nic špatného na sobě pociťovat jakýkoliv ze zmíněných stavů, jelikož na změny tohoto rázu reaguje každý trochu jinak. Pamatujte, že situace je pouze dočasná a že se život dříve či později vrátí zpět do zajetých kolejí.

Zůstaňte v kontaktu

Udržování zdravých vztahů s lidmi, kterým věříme, je nesmírně důležité pro naši psychickou pohodu. Proto rozhodně zůstaňte v kontaktu se svými přáteli a svou rodinou, i v případě, že je nemůžete vidět osobně.

Můžete jim zavolat a to jak přes telefon, tak přes video, či si zkrátka psát přes sociální média. Pokud to situace dovolí, můžete se také potkat. Zkuste také obnovit vztahy s přáteli, na které jste si dříve nenašli čas.

Mluvte o tom, z čeho máte obavy

Mít obavy, strach a pocit bezmocnosti je v nynější situaci zcela přirozené. Pamatujte si, že je naprosto v pořádku tyto pocity sdílet s lidmi, kterými věříte. Dokonce to může pomoci i jim samotným.

Pokud nemáte možnost své pocity sdílet s někým blízkým, či vám to příliš nepomohlo, můžete vyzkoušet řadu help-lines, na které můžete zavolat.

Podporujte ostatní a pomáhejte jim

Z pomoci ostatním můžete těžit i vy sami, takže zkuste mít více pochopení pro obavy lidí kolem vás. Můžete u nich vycítit jisté změny chování, které jsou charakteristické pro úzkostné stavy.

Zkuste přijít s nápady, jak pomoci lidem kolem vás. Máte nějakého kamaráda, či rodinného příslušníka, kterému byste mohli napsat? Existují ve vaší komunitě dobrovolnické skupiny, do kterých se můžete přidat a podporovat se navzájem ve vaší komunitě?

Pamatujte, že je nutné postupovat v souladu s vydanými nařízeními ohledně koronavirové krize.

Pocit připravenosti

Zkuste si projít implikace vašeho dlouhodobějšího pobytu doma z pohledu toho, jak tento pobyt omezí váš každodenní harmonogram a v případě, že ano, jak tyto změny minimalizovat.

V případě, že ohledně tohoto tématu nemáte podrobnosti, můžete zavolat svému zaměstnavateli a zjistit si, jak to je s nemocenskou a benefity. Doma můžete pracovat na vašich nejdůležitějších projektech.

Můžete také promyslet, zdali můžete získat pomoc od někoho z vašeho okolí. V současné době se objevuje velká spousta skupin komunitní pomoci. Pamatujte, že nynější stav je pouze dočasný.

Některé alternativní způsoby zabavení se

Existuje i spousta dalších aktivit, kterými se můžeme zabavit, jako například indoorové sporty, brain-games, atd. Někteří lidé si zase užívají možnost klidného pečení s alternativními oleji, jako např. s CBD olejem (možnost nakoupit od Cibdol.cz v jeho čisté formě), který má uklidňující účinek. I když toto nebylo dokázáno, má anti-stresové účinky a pomáhá s léčbou řady stavů.

Můžete také začít nové hobby, jako například malování, či se naučit nový jazyk. Všechny tyto aktivity vám mohou pomoci zvládnout nynější obtížné období.

Pečujte o své tělo

Naše fyzické zdraví má nesmírný dopad na to, jak se cítíme. Přesně v této těžké době je nesmírně snadné spadnout do spirály nezdravých vzorců chování, díky kterým se ve výsledku budeme cítit ještě hůř, než teď.

Zkuste jíst zdravá, vyvážená jídla a pít dostatek vody. Zkuste také pravidelně cvičit. Vyhněte se kouření a tvrdším drogám a zkuste pít méně alkoholu.

Můžete také opustit dům, buďto sami, či s přáteli a skočit si zaběhat, či se projet na kole. Udržujte vždy 2 metrové odstupy od ostatních osob. Vyzkoušejte třeba i desetiminutová cvičení z pohodlí domova.

Držte se faktů

Najděte si věrohodný zdroj, kterému můžete důvěřovat – např. vládní webové stránky – a kontrolujte si zde tvrzení, která naleznete na sociálních sítích, či na webu, nebo vám je někdo řekne. Myslete na to, že sdílení nepřesných informací může ovlivnit i ostatní. Snažte se nesdílet informace, aniž byste si je předtím ověřili.

Zkuste také omezit čas, který věnujete sledování, čtení či poslouchání informací o pandemii. Zahrnout do toho můžete i sociální média. Zkuste omezit vyskakování zpráv na vašem telefonu.

Můžete si např. určit specifickou denní dobu, kdy si přečtete nejnovější zprávy, či se omezíte na pár kontrol denně. Snažte se vyzrát na nepříjemné pocity

Obavy z koronaviru jsou naprosto normální. Někteří lidé ale mohou pociťovat výraznou úzkost, která může ovlivnit jejich každodenní život. Zkuste se soustředit na věci, které můžete ovlivnit, jako například na vaše chování, na to, s kým mluvíte a na to, odkud získáváte informace.

Sdílet: