Po téměř 70 letech vědci potvrzují objev nového minerálu, který má navíc mimozemský původ

Rate this post

V letech 1951 byl nedaleko venkovského městečka Wedderburn v Austrálii, objeven kus podivně vypadající horniny mimozemského původu. Hornina dostala příznačné jméno Wadderburnův meteorit a celá desetiletí byl pod drobnohledem vědců, kteří si marně lámali hlavu nad záhadami této horniny. Vše se změnilo díky nové studii, která odhalila vzácnou formu minerálu, který doposud nebyl v přírodě identifikován.

Město Wadderburn leží v australské zóně zlata a už od nepaměti bylo zastávkou všech poutníků, zlatokopů a jiných cestovatelů. Před téměř 70 lety byl podél cesty vedoucí do města objeven podivný kus vesmírné horniny, který měl bezmála 210 gramů. Po celá desetiletí se snažili vědci rozluštit všechna tajemství kamene ale marně.

Nová studie vědeckého týmu z Kalifornského technologického institutu však vrhá na Wadderburnův meteorit zcela nové světlo. Hornina je přirozeným ložiskem zcela nového minerálu, který nebyl doposud v přírodě objeven. Řeč je o tzv. edscottitu, jde o vzácnou formu karbidu železa.

Záhady černočervené horniny

Wadderbunův meteorit

Od doby, kdy bylo poprvé potvrzeno, že jde o horninu vesmírného původu, začaly četné výzkumné týmy zkoumat její složení. Černočervený Wadderbunův meteorit osekali do takové míry, že z něj zbyla pouze jedna třetina, která je majetkem geologické sbírky největší australské veřejné muzejní organizace Museums Victoria.

Zbytek horniny byl odebrán ve formě plátků, určených k podrobné analýze, jež měla odhalit z čeho je meteorit složen. Studie odhalily stopy zlata, železa a vzácnějších minerálů jako kamacit, taenit, schreibersit a troilit. Dnes ale můžeme říci, že se do tohoto seznamu přidá nový minerál edscottit.

Rozhodně můžeme říci, že jde o významný objev, který přepíše nejednu učebnici. Minerál edscottit nebyl dosud oficiálně potvrzen, jinými slovy nikde na Zemi se přirozeně nevyskytuje. Právě tento fakt, je nezbytným předpokladem pro úřední schválení a oficiální uznání Mezinárodní mineralogické asociace (IMA).

Pokud jde o původ meteoritu a jeho příběh o tom, jak se dostal k nám na Zem, mají vědci několik teorií. Tou nejpravděpodobnější je ta, že hornina byla součástí planety produkující edscottit, která byla zničena následkem kolosální srážky s jiným vesmírným tělesem. Úlomky původní planety se pak roztříštily napříč vesmírem a jeden z nich dopadl k nám na Zem.

Zdroj: ScienceAlert.com

Sdílet: