Má tato masivní prasklina na Zemi znamenat, že získáváme nový kontinent?

5/5 - (2 votes)

V jihozápadní Keni se náhle objevila masivní trhlina, která může být prvním znamením, že Afrika se nakonec rozpadne na dva kontinenty.

Místní média Daily Nation hlásí, že trhlina je v některých oblastech hluboká až 50 stop a dosahuje šířky 20 metrů. Objevuje se ve východoafrickém údolí Rift, které se táhne z Afrického rohu, které obsahuje země jako Somálsko, Etiopii, Keňu a Tanzanii, a to až do Mozambiku. V údolí jsou možná stovky jiných slabých míst.

Tato slabá místa, pravděpodobně způsobená pohyby hluboko v zemské kůře, způsobují trhliny a poruchy v zemi. Podle místní zprávy jsou tyto praskliny naplněny vulkanickým popelem z nedalekého Mt. Longonot, ale nedávné silné deště v oblasti odhalily praskliny.

National Geographic poznamenává, že rozkroky v oblasti se zvětšují, protože dvě tektonické desky, somálské a nubické, se od sebe vzdalují. Mohou se nakonec úplně oddělit, a to v průběhu 50 milionů let. Studie vysvětluje, že roztržky jsou počátkem kontinentálního rozštěpení a mohou vést k nové oceánské pánvi; asi před 138 miliony let takhle došlo k rozpadu Jižní Ameriky a Afriky.

Ale ne každý je přesvědčen, že tato prasklina může předpovědět kontinentální rozpad. Forbes poznamenává, že v oblasti, která leží těsně na západ od Nairobi, neexistují žádné zprávy o silném zemětřesení a je možné, že prasklinou by mohla být neúčinná fosilní vada, která byla pokryta sedimenty předtím, než ji odplavily srážky. Keňský geologický průzkum nyní věří, že prasklina byla způsobena prouděním podzemních vod za silného deště, který přišel po období sucha a mohl způsobit erozi.

Sdílet: