Legendární Krampus: čert, který unáší zlé děti a pak je sní

5/5 - (2 votes)

Přichází každý rok 5. prosince v podvečer, vyzbrojen řetězy, mlsným jazýčkem a pytlem na zlobivé děti. Obvykle jej slyšíte přicházet, mělké kroky lidské nohy střídají těžké kroky kopyta. Jmenuje se Krampus, čert s rakouskou historií.

Legendy, které Krampuse popisují se liší podle regionu, ale některé vlastnosti se shodují. Většinou jde o postavu se špičatými velkými rohy a dlouhým hadovitým jazykem. Jeho tělo je pokryto hrubou kožešinou a vlastně vypadá trochu jako koza křížená s člověkem. Krampusovo tělo i paže jsou ovázané řetězy a na zádech nosí pytel, nebo koš, aby mohl odnést zlobivé děti.

Krampus obchází vaše domy v noci před svátkem svatého Mikuláše a krouží kolem každé domácnosti, tak dlouho, dokud nevyhodnotí míru zla. Když máte štěstí a jste hodní, čert vás nechá, pokud ne jdete do koše. Podle legendy vás nečeká odchod do pekla, jak strašíme naše děti. Krampus vás ještě tu noc sní, utopí v řece nebo vás předhodí Luciferovi.

V České Republice i u našich sousedů se tato tradice drží již řadu let. Jak se ale z legendy stala pravidelná událost, oslavována každý rok není zcela jasné. Z folklóru se jednoduše stala pravidelná událost, která k Vánocům neodmyslitelně patří. Co je ale zajímavé, ne vždy měl čert podobu, jakou známe. Tak například řetězy byli přidány křesťany, aby evokovali vazbu na ďábla, stejně jako koš na děti.

Dnes má Krampus trošku milejší povahu, doprovází Mikuláše a většinou zůstává před domem, aby děti moc nevylekal. Ale na naše ratolesti působí stále stejně, a nejen na ně. Každý rok je v Rakousku pořádán průvod čertů, kteří dokáží nahnat hrůzu i dospělým. Minulý rok se podobný průvod pořádal napříč Brnem. I dnes, když vyjdete do ulic jistě na nějakého čerta narazíte. A proto vám přejeme, aby vás ani vaše děti Krampus neodnesl.

Sdílet: