Zdravý spánek aneb 10 tipů pro dobrou noc

Rate this post

Měli byste spát šest až osm hodin v noci. Ale spánek, vypnutí, a celkově odpočinek není v každodenním životě vždy snadný. Doktor zabývající se problematikou spánku Markus Kamps vysvětluje, jak lidé vystaveni každodennímu stresu dosáhnou kvalitního spánku. Dobrá příprava začíná již během dne.

Zdravý spánek – mnozí lidé o něm sní, když se noc co noc probouzejí a zoufale si přejí aby konečně usli.  Ač je spánek pro mnohé samozřejmostí, pro jiné je to luxus, který nedosažitelný. EAT SMARTER požádal skutečného profesionála, aby poradil všem špatným spáčům. Tady je 10 rad pro lepší spánek.

1.Zdravý spánek – začíná v poledne se zpomalením
Pokuste se odpočívat v poledne a vypněte negativní myšlenky. 20-ti minutové spánkové nebo relaxační cvičení Vám pomohou.

2.Použijte denní světlo
Zvláště v zimním období byste měli chodit na slunce co nejčastěji. Tímto naplníte hormon serotonin, ze kterého se večer tvoří hormon spánku melatonin.

3.Zajděte si večer na procházku
Tím že si zajdete na čerstvý vzduch, tělo znovu aktivujete. Když se tedy poté vrátíte domů, převlečte se. Tento úkon je důležitý, protože je to příkaz pro Vaše tělo, že brzy půjde spát. Symbolicky tak oddělíte den a noc.

4.Pište si deník
Abyste si celý den pomyslně ukončili, zapište si co se během dne stalo, tři dobré a tři špatné věci. Věci na které zítra nesmíte zapomenout. Tak nemusíte před usnutím přemýšlet nad tím zda je vše hotové a co je třeba ještě udělat.

5.Jezte včas večeři
Vaše poslední velké jídlo byste měli sníst nejpozději tři hodiny před tím, než půjdete spát. Takže tělo má dostatek času na strávení jídla. Měli byste se zdržet alkoholu. I když Vás zpočátku unavuje, v noci játra musí alkohol vstřebat a to není pro Váš organismus v noci, kdy má odpočívat, dobré.

6.Dopřejte si koupel
V zimě může být horká lázeň velmi uvolňující. Po koupání se budete cítit pohodlně unaveni a usnete snadněji.

7.Použijte postel pouze pro spaní
Pokud se budete dívat na televizi nebo budete hrát hry na počítači v posteli, Vaše tělo si spojí postel s jinými věcmi než se spaním.

8.Zdravý spánek: Nechoďte spát, dokud se necítíte ospale
V noci se tělo přepne mezi spánkovými stupni, proto je důležité jít spát až je člověk opravdu unavený. V opačném případě se může stát, že se probudíte příliš brzy nastartují se myšlenkové pochody a v takovém případě znovu neusnete. Vaše tělo už je zkrátka připravené na den. Příkladná orientace: Pokud vstáváte v šest hodin ráno, můžete jít do postele klidně až v 22:30.

9.Vytvořte si příjemnou atmosféru
Vůně a čerstvý vzduch ovlivňují náš spánek. Studie společnosti Lenor zjistila,
že 81% lidí se probouzí uvolnění, tím že jejich prádlo a povlečení je provoněné. Proto pravidelně převlékejte peřiny a dostatečně větrejte.

10.Pokud jste vzhůru, přemýšlejte pozitivně
Pokud se probouzíte v noci a nemůžete spát: Nebojte se. Dokonce i když ležíte, vaše tělo se uvolní. Snažte přemýšlet o hezkých věcech, které ve Vás evokují pocit uvolnění. V určitém okamžiku se znova unavíte

Sdílet: