6 způsobů, jak přestat vstřebávat negativní emoce druhých lidí

Rate this post

Věděli jste o tom, že emoce mohou být nakažlivé? Skutečně tak můžete „chytit“ strach, hněv nebo radost jiných lidí, aniž byste si to sami uvědomovali. Pokud jste emocionálním magnetem druhých, pak je velmi důležité vědět, jak přestat emoce druhých vstřebávat nebo přijímat jejich negativní energii.

Míru toho, jak vnímáme emoce druhých, je spojena s empatií. Tedy schopností naladit se na emoce ostatních. Empatie se pak snadněji projevuje, pokud v sobě neseme podobnou emoci, bolest nebo naopak radost.

My se dnes zaměříme na negativní emoce. Ty mohou pocházet z několika zdrojů. Mohou to být vaše emoce, mohli jste je vstřebat od někoho jiného a také to může být kombinace obou případů. Zaměříme se tedy na to, jak posílit pozitivní emoce tak, abyste na sebe nenabalovali negativitu, která vám nepatří.

Zda jste tzv. emocionální houbou, která nasává emoce druhých poznáte poměrně snadno. Stačí se zamyslet na to, jak se cítíte ve společnosti ostatních lidí. Pokud se vyhýbáte většímu kontaktu s lidmi, protože se následně cítíte unavení, frustrovaní až depresivní, pak je dost pravděpodobné, že je to z důvodu toho, že nasáváte jejich emoce, negativitu a problémy.

Zde je 6 způsobů, jak přestat vstřebávat emoce ostatních lidí

1. Nejprve se zeptejte sami sebe: Je ten pocit můj nebo někoho jiného?

Může to být obojí. Pokud jsou emoce, jako je strach nebo hněv, vaše, pokuste se přijít na to, co je způsobuje. Sami nebo s odbornou pomocí. V opačném případě zkuste určit generátor těchto emocí.

Například, pokud jste se právě vrátili z kina, kde se promítala zábavná komedie, a vy pociťujete spíše negativní emoce než pocit blaženosti, pak nasáli depresi lidí sedících vedle vás. V těsné blízkosti se „energická pole“ překrývají. Totéž se vám může stát během návštěvy nákupního centra nebo právě probíhajících festivalů.

2. Je-li to možné, distancujte se od podezřelého zdroje

Můžete provést jednoduchý test, zkuste se od potenciálního zdroje vzdálit jen na pár metrů a uvidíte, zda pocítíte úlevu. Na veřejném místě si neváhejte přesednout, pokud máte pocit, že na vás působí deprese.

3. Na několik minut se soustřeďte na svůj dech

Právě to vás spojuje s vaší podstatou. Vyzkoušejte jednoduché dechové cvičení. Představte si, že s každým výdechem ze sebe dostáváte vše negativní, stres i depresi a vdechujete klid a pohodu. Několikrát opakujte, opravdu to pomáhá uzemnit se a očistit se od strachu a jiných negativních emocí. Budete se divit, jak rychle to přináší výsledky.

4. Stresující emoce, jako je strach, se často usazují ve vašich střevech

Jakmile pocítíte stres, umístěte svou dlaň přesně na střeva. Zavřete oči a snažte se do této oblasti vysílat milující laskavost, abyste uklidnili stres. U dlouhotrvající deprese nebo úzkosti používejte tuto metodu denně k posílení sebe sama. Je to uklidňující a budujete tak pocit bezpečí a optimismu.

5. Vizualizujte

Šikovná forma ochrany, kterou používá mnoho lidí. Jde o vizualizaci obálky bílého světla kolem celého vašeho těla. Představte si to jako štít, který blokuje negativitu nebo fyzické nepohodlí.

6. Hledejte pozitivní lidí a situace

Zavolejte příteli, který v druhých vidí jen to dobré. Zajděte ven s kolegou, který vždy vidí ve všem jen to dobré. Poslouchejte nadějné lidi, slyšte víru, kterou mají v sebe a v druhé. Vychutnejte si také nadějná slova, písně a umělecké formy. Naděje je nakažliví a zvedne vám náladu.

Procvičujte tyto strategie. Nemusíte aplikovat všechny pokaždé, když se budete cítit špatně. Díky nim ale se s negativními emocemi můžete vyrovnat daleko rychleji, můžete se cítit bezpečněji a vaše citlivost může vzkvétat.

Sdílet: