Vědomí začíná už před našim narozením, naznačuje nová studie

5/5 - (1 vote)

Jak se staneme vědomými bytostmi? Kdy konkrétně se rodí naše vědomi? Tyto na první pohled filozofické otázky dostávají první konkrétní odpovědi. Jsou totiž výsledkem dlouhé práce mezinárodního týmu neurovědců a filozofů z Austrálie, Německa, Spojených států a Irska.

Filozofové a vědci se již dlouho potýkají s problémem určit okamžik, kdy u člověka začíná vědomí. Kdy si novorozenec začne uvědomovat svět kolem sebe? Někteří tvrdí, že k tomu dochází až mnoho měsíců po narození, zatímco jiní tvrdí, že první okamžiky vědomí mohou nastat krátce po narození.

Tim Bayne , filozof z Monash University (Austrálie), uvedl v prohlášení :

„Téměř každý, kdo držel novorozeně v náručí, přemýšlel, jaké to je být miminkem. Ale samozřejmě si nemůžeme vzpomenout na své dětství a výzkumníci vědomí se neshodnou na tom, zda vědomí vzniká „brzy“ (při narození nebo krátce po něm) nebo „pozdě“: v jednom roce věku nebo dokonce mnohem později.

Vědomí může vzniknout před narozením

Nedávný přehled literatury posílil myšlenku, že vědomi se k nám může dostavit mnohem dříve, než jsme si mysleli. Autoři studie předkládají čtyři linie důkazů, které podporují teorii o tom, že se vědomí objevuje blíže k době narození.

Lorina Naci , psycholožka z Trinity College London , řekla:

„Naše zjištění naznačují, že novorozenci mohou integrovat rozvíjející se smyslové a kognitivní reakce do koherentních vědomých zážitků, aby pochopili činy druhých a plánovali své vlastní reakce.

To nutně neznamená, že vědomí je náhle zapnuto při narození, ale spíše to, že můžeme očekávat postupné probouzení zkušeností, které se rozvíjí, jak se synapse spojují, prolínají se smysly a poznávání vytváří vzorce, které lze zpochybnit, když se objeví nové podněty.“

Otázky, zda je vědomí fragmentární nebo úplné, zda plody sní, nebo dokonce, jak bychom se mohli vztahovat k vlastnímu vědomí novorozence, nejsou ještě zdaleka zodpovězeny.

Jak se zdokonalují techniky skenování mozku a můžeme lépe mapovat složité propletence neurologických sítí, jak rostou, můžeme vědomí chápat jako kontinuum.

Sdílet: