Spánek kratší, než sedm hodin je pro vaše tělo mnohem škodlivější, než by vás napadlo

5/5 - (1 vote)

Sedm až osm hodin spánku je pro zdravý a plnohodnotný život zásadní. Zatímco si mnozí z vás řeknou, že dokáží během dne fungovat i s kratší dobou spánku, věda s tímto postojem tak docela nesouhlasí. Méně, než sedm hodin spánku totiž může být pro nás škodlivější, než bychom vůbec čekali.

Není náhoda, že studie na toto téma vyšla zrovna v lednu. Její výsledky totiž poukázaly na fakt, že právě leden je nejhorším měsícem, co se našeho spánku týče. Nabitý pracovní program, děti a každodenní stres mění osmihodinový spánek na vzdálený sen.

I když se konečně dostaneme do teplé postele a zavřeme oči, spousta z nás neusne. Přemítáme nad strastmi každodenního života nebo se nám honí hlavou myšlenky na to, co přinese další den. Ovšem spát méně než sedm hodin, může být podle doktorky Sary Kayat velmi škodlivé.

V rozhovoru pro deník Mirror uvedla: „Spánek je mnohem důležitější, než si lidé uvědomují. Nejde jen o to, že se ráno probudíte unavení. Nepřiměřený spánek má mnohem dlouhodobější potencionální následky pro vaše tělo. Spánek je nezbytný pro lepší fungováni mozku a těla. Pro nás všechny by tedy měl být spánek prioritou.“

Další věc, kterou si dost možná neuvědomujeme, je fakt, že spánek je životně důležitý pro náš mozek. Kdy právě během spánku zpracovává informace, které během dne nasbíral. Po fyzické stránce se pak během spánku regeneruje neboli opravuje naše tělo.

„Spánek potřebujeme abychom zpracovali naše vzpomínky a nasbírané informace. Pokud nebude náš spánek dostatečně kvalitní a přiměřeně dlouhý, pak spousta našich vzpomínek a informací jednoduše zmizí. Nebudou zpracovány.“ Uvádí doktorka.

Ještě znepokojivější jsou další následky nedostatku spánku. Řeč je především o navýšení rizika srdečních chorob, mrtvice, a dokonce i cukrovky. Není to ale jen naše fyzické zdraví, které tímto způsobem ovlivňujeme.

Doktorka Kayat vysvětluje: „Vaše soustředění a motivace v práci bude následující den stagnovat. Budete se cítit mrzutě a nebude schopni tolerovat řadu jinak běžných věcí. Z dlouhodobého hlediska pak budete mít pravděpodobně špatnou náladu, která povede k úzkosti.“

Tyto slova by si měl vzít k srdci každý, kdo obětuje spánek na úkor jiných „důležitějších“ věcí. Práci můžeme dodělat i druhý den, domácí práce taky počkají. Samozřejmě děti za nás nikdo jiný znovu neuspí ani neukonejší. Mějme ale na paměti, že pokud to jde, kvalitní a alespoň sedmihodinový spánek bychom si pro naše zdraví dopřát měli.

Zdroj: mo

Sdílet: