Emočně inteligentní lidé používají 2 jednoduchá pravidla k zastavení negativního myšlení

Rate this post

Jste uvězněni v cyklu negativního myšlení a nevíte, jak se z toho vymanit? V práci to neklape, děti neposlouchají, hádky s partnerem prostě nic se nedaří. Přepadeni negativními myšlenkami si stěžujete a vlastně věříte tomu, že se vám vše hroutí. Přitom, kdybyste se na věci a situace podívali jen trošku jinak, viděli byste i v nelehkých situacích příležitosti, které vás mohou posunout dál.

Emoční inteligence je schopnost rozumět emocím a zvládat je. K procvičení těchto dovedností jsou dobrá jistá pravidla. Díky nim je snazší získat kontrolu na svými myšlenkami v emocionálních okamžicích a následně získat kontrolu nad svými pocity a emocemi.

Jak tedy můžete použít pravidla emoční inteligence, která vám pomohou zastavit negativní myšlení a posunout se vpřed? Zde jsou dva příklady.

Pravidlo modrého delfína

V psychologii existuje termín „bílý medvěd“ také známý jako teorie ironických procesů. Tento termín v podstatě říká, že když se snažíte potlačit určité myšlenky, často ve skutečnosti zvýšíte jejich frekvenci.

Tento koncept je pojmenován podle stoletého eseje ruského spisovatele Fjorda Dostojevského, který navrhl, že pokud se pokusíte nemyslet na bílého ledního medvěda, na nic jiného vlastně myslet nebudete.

Jak tedy dobýt své bílé medvědy? Potřebujete modrého delfína. Jinými slovy, modrý delfín je náhradní myšlenka, něco, na co se můžete okamžitě soustředit, pokud vás napadne bílý medvěd. Jednoduchý příklad. V práci po vás šéf chce úkol navíc v momentě, kdy toho máte nad hlavu. Proč teď? Jak to vše zvládnout? (bílý medvěd). Tyto destruktivní myšlenky nahradíte modrým delfínem. V klidu si určíte priority jednotlivých úkolů a ten kopec zdoláte krok po kroku. I kdybyste měli předělat celý harmonogram práce.

Slova jako „to nemůžu dokázat“ nahradíme „nemůžu si dovolit to neudělat, prostě to musím aspoň zkusit“ Slova jako „další špatný nápad“ nahradíme otázkou „jak se z toho můžu poučit“? jednoduše řečeno, když nahradíme bíle medvědy modrými delfíny, přemůžete negativní myšlenky.

K postupu vpřed použijte pravidlo krabiček od mléka

Místo toho, abyste se zabývali tím, co nemůžete změnit, zaměřte se na to, co můžete. Takzvané pravidlo o krabicích od mléka je založeno na problému z učebnice psychologie, ve kterém se manžel opakovaně rozčiluje na svou ženu, protože ona zapomene dát mléko zpět do lednice a on tak má pokaždé teplé mléko ráno k snídani.

Terapeut toho muže mu pomáhá uvědomit si, že klíčem k záchraně vztahu není pokračovat ve snaze změnit chování své ženy, ale spíš hledat jiná řešení problému, jako třeba nákup dvou krabic mléka.

Řešíte zrovna nějakou situaci, která vás doslova paralyzuje a frustruje? Pak si položte následující otázky. Co v této situaci nemůžu mít pod kontrolou? Co naopak mám pod kontrolou? Teď když to vím, jaké kroky mohu podniknout k vyřešení svého problému? Nebo co mohu udělat pro snížení své frustrace?

Pravidlo krabice od mléka vám pomůže soustředit se na produktivní myšlenky a činy, což vám umožní pokročit vpřed. Pokud tedy řešíte emocionálně stresující situaci, pamatujte na svá pravidla. Pomohou vám překonat hluk ve vaší hlavě, a tak si přestanete stěžovat a začnete se posouvat vpřed.

Sdílet: