Budhistický mnich odhalil tajemství šťastného života: „Stačí pochopit jednoduchou věc…“

4.4/5 - (5 votes)

Snad každý z vás bude souhlasit s tím, že žijeme v době, které vládne produktivita, a to v jakékoliv oblasti života. V práci je to šéf, který od nás očekává 100% výkony. V osobním životě jsme to my sami, kteří se neustále snažíme o to, být stoprocentními partnery pro naše protějšky, skvělými rodiči pro naše děti a také naopak, naše děti se snaží abychom na ně byli patřičně pyšní. Ze všech stran je na nás vyvíjen tlak a jen málokdo se s ním dokáže vypořádat. Jak se tedy dnes v době plné spěchu nezbláznit?

Podle magazínu Independent našel odpověď na tuto otázku mnich Heamin Sunim, který tvrdí „Třiďte a vychutnávejte si vaše myšlenky,“. Podle něj nemusíte štěstí hledat, ukrývá se vašem nitru. Mnichovo poselství je proto velmi jednoduché. Chcete-li žít spokojeným a poklidným životem, musíte udělat je jedno: Zpomalit!

Heamin Sunim je velice uznávaný budhistický učitel meditací, zenový mistr, bývalý profesor umění a také autor knihy The Things You Can See Only When You Slow Down (Věci, které uvidíte, jen když zpomalíte). Poselství, které je obsahem knihy, chytlo za srdce milióny lidí po celém světě. Své myšlenky ale začal nejprve sdílet prostřednictvím svého účtu na Twitteru. Mnich zde své fanoušky motivuje k nalezení štěstí, ke kterému je potřeba vnitřní impulz.

Kniha se stala okamžitým fenoménem, je totiž jakýmsi návodem na spokojený a vyrovnaný život. Nezaměřuje se jen na štěstí jako takové, ale i na vztahy, lásku a spiritualitu. Podle Sunima je nejlepším lékem na stres, kterému jsme vystaveni každý den, proces zpomalení. Jakmile polevíme v našem tempu, budeme schopni pochopit, že všechny negativní myšlenky, jež nás obklopují nejsou trvalé. Přežívají jen tak dlouho, jak jim dovolíme.

„Pozorujte negativní myšlenky, jak plynou, neztotožňujte se s nimi. Negativní emoce nejsou vaší součástí,“ píše mnich ve své knize. Celkově se Sunim zaměřuje na důležitost vnitřního pokoje, kterého dosáhneme jen tím, že na sobě budeme neustále pracovat. Měli bychom si uvědomit, že nám nic neuteče. Vše, co máme k dispozici je jen tento okamžik.

Začněte například tím, že si jednu z jeho zásadních myšlenek osvojíte a přenesete do každodenního života. Je to právě tato „Svět se pohybuje rychle. Ale to neznamená, že se i vy musíte takto pohybovat.“ Proto pořekadlo „co můžeš udělat dnes nedokládej na zítra“ je vhodné přeměnit na „co můžeš udělat dnes, klidně odlož na zítra, protože stres ještě nikdy čas nezpomalil.“ Nežeňte se za něčím, co nemá smysl a nedělá vás to šťastným. Život není krysí závod.

Sdílet: