Zbyly vám peníze z dovolené? Dobře si je prohlédněte, možná jste si domu dovezli poklad!

Rate this post

Každý z nás si z dovolené přiváží kromě suvenýrů a krásných zážitků i hrst plnou malých mincí. Většinou tyto mince hned po příjezdu někam založíme a ponecháme si je na další dovolenou. My vám ale doporučujeme si nejprve mince pořádně zkontrolovat. Tak například špatně ražený cent může mít pro sběratele cenu i několik tisíc eur!

Tak jako každá měna i euro má své unikátní kousky, které jsou zejména mezi sběrateli velmi cenné. Vzácností se v této měně najde hned několik. Může jít například o státní mince, většinou nejnižších nominálních hodnot, které se přestaly po nějakém čase používat. Typickým příkladem pro tento případ jsou finské centy, které se v zemi přestaly používat, ale kvůli sběratelům se stále razí. Na sběratelských serverech se oceňuje sada osmi mincí na necelých 11 tisíc korun, sada čtyř mincí se dá prodat za v přepočtu 3 233 korun.

Pro sběratele jsou také velmi cenné euromince zemí, které ač nejsou v Evropské Unii, tak jsou součástí měnové unie a smí razit své originální euromince. Mezi takové patří například mince San Marina nebo Vatikánu, kde je zároveň jedna z nejmenších mincoven na světě. Mincovna dokonce vyrábí limitované edice po osmi mincích, které se draží za více než 1000 eur, v přepočtu tedy necelých 26 tisíc.

Prohledejte své mince

Chybně vyražený cent s vyobrazením památky Mole Anonelliana na zadní straně.

Velmi vyhledávanou mincí, která je stále v oběhu, je chybně vyražený eurocent na dvoucentové minci. Poznáte ji podle zadní strany, kde je vyobrazena památka Mole Anonelliana, což je chyba. Jednocent na sobě totiž měl mít hrad Castel del Monte. V oběhu je stále přibližně sedm tisíc kusů, jejich cena se v aukcích pohybuje kolem 77 tisíc korun za kus.

Sdílet: