V Izraeli byl objeven mimozemský minerál, který je tvrdší než diamant!

Ještě před pár dny se zdálo, že diamant si udrží svůj titul nejtvrdšího minerálu na Zemi. Do hry však vstoupil karmeltazit, minerál, který se doposud objevoval jen ve vesmíru. Je ještě tvrdší a jeho existence je známa už roky, ale poprvé se ho podařilo najít na naší planetě.

Karmeltazit objevila těžební společnost Shefa Yamim v severním Izraeli začátkem ledna. Minerál se nacházel v blízkosti hory Carmel, podle níž si vysloužil i své pojmenování. Písmena “t”, “a” a “z”, které se v jeho názvu vyskytují, zase odkazují na prvky přítomné v minerálu: titan, hliník a zirkonium.

Nový nejtvrdší minerál se vzhledem podobá safíru, chemickým složením ale připomíná rubín. Doposud se ho podařilo identifikovat pouze ve vesmíru, logicky se tedy předpokládalo, že se na Zemi pravděpodobně nevyskytuje. Opak je však pravdou.

Karmeltazit může mít několik barev od černé přes modrou a zelenou až po oranžovo-hnědou. Vznikl během vulkanické činnosti v období křídy, tedy před přibližně 140 až 60 miliony let. Z okolí hory Carmel, kterému tehdy vládli dinosauři, vyvěrala láva nejméně na deseti místech.

Největší nalezený minerál váží 33,3 karátu, tedy asi 6,6 gramu. Firma jej nejprve představila jako “Karmelský safír”, Komise pro nové minerály, kterou zřídila Mezinárodní mineralogická společnost, však rozhodla o tom, že nález si označení “safír” nezaslouží.

Karmeltazit je nejen tvrdší, ale i podstatně dražší než diamant. Do hry totiž vstupuje unikátnost a v ní nový minerál nemá konkurenci. Firma Shefa Yamim ho však zatím na trhy neuvedla a čeká, zda nenajde jeho další ložiska.

Zdroj: allthatisinteresting.com

Sdílet: