Toto je nejnebezpečnější objekt na Zemi. Může vás zabít jen tím, že vedle něj bude stát 5 minut

4/5 - (4 votes)

Zní to až neuvěřitelně, ale na Zemi se skutečně vyskytuje objekt, který je natolik smrtící, že jen pouhé přiblížení k němu vás do pěti minut zabije. Pouhých 300 sekund v místnosti s takzvanou „Sloní nohou“ a vaše dny jsou sečteny. Do dvou dnů jste mrtví.

Smrtící unikát je dva metry široký kus ztuhlé lávy z roztaveného jádra jaderného reaktoru v Černobylu.

Kvůli nadměrné radiaci existuje jen pár originálních snímků, na které můžeme vidět onu Sloní nohu. Dokonce i dnes po téměř 40 letech, vás vstup do místnosti s tímto objektem může zabít. A tato hrozba přetrvá ještě po staletí.

Jak se zrodila „Sloní noha“

26. dubna 1986 došlo k nárůstu výkonu čtvrtého reaktoru v jaderné elektrárně Černobyl. Postupy nouzového odstavení selhaly a teplota aktivní zóny stále rostla. V momentě, kdy byly použity kontrolní tyče, které zpomalují reakci, bylo příliš pozdě a tyče popraskaly.

Chladící voda se brzy vypařila a zvyšovala tlak, dokud reaktor nevybouchl a nezapříčinil tak nejhorší jadernou katastrofu v dějinách lidstva.

Komora pod reaktorem se rázem stala jedním z nejnebezpečnějších míst na planetě. Reaktor se rozžhavil natolik, že ocel a beton použité k ochraně aktivní zóny roztavil na radioaktivní lávu.

Jádro reaktoru jednoduše roztavilo materiály použité k jeho izolaci, které pomalu padaly přes podlahu reaktoru. Jak celý materiál procházel potrubím a betonem reaktoru 4, nabíral další složky, měnil se a přetvářel na složitou masu radioaktivních chemikálií.

Zrod nového materiálu

Když tato směs písku, betonu a jaderného paliva konečně vychladla, ztuhla do nového materiálu zvaného Corium.  Hmota Coria, která se propadla do parního kanálu pod reaktorem, se díky svému charakteristickému tvaru stala známou jako Sloní noha.

V roce 1986 vykazovala Sloní noha 10 000 rentgenů za hodinu, což je 1000krát více než dávka potřebná k vyvolání rakoviny. Pouhých 30 sekund v přítomnosti Sloní nohy se projeví týdenní závratí a únavou. Po dvou minutách by začaly krvácet vaše buňky, po čtyřech minutách se objeví zvracení a průjem s horečkou. No, a nakonec po pěti minutách máte jistotu, že do dvou dnů zemřete.

Když dorazili na místo „likvidátoři“, zjistili, že Sloní noha je příliš radioaktivní, než aby s ní něco udělali nebo se k ní jen přiblížili. Pomocí narychlo sestaveného fotoaparátu na kolečkách se týmu podařilo objekt vyfotit.

O deset let později se nic nezměnilo

O deset let později se americkému ministerstvu energetiky, které Černobyl vyčerpávajícím způsobem zdokumentovalo, podařilo získat i snímky Sloní nohy. Na některých fotografiích můžete vidět muže v oranžovém světle. Šlo o Artura Korneyeva, zástupce ředitele Shleter Object.

Artur pořídil tuto fotografii pomocí fotoaparátu s časovačem, aby omezil své vystavení radiaci. Na snímku vidíte jak objekt vyzařuje energii. Jde o pouhou jednu desetinu, kterou původně vyzařovala.

Artur zkušenost přežil, podnikl stovky cest do Černobylu, aby viděl ze Sloní nohy víc než kdokoli jiný. V roce 2021 žil na Ukrajině, zda je stále naživu není známo. Avšak i 500 přerušovaných sekund by vyvolalo mírnou nemoc z ozáření, hodina by pak byla rovněž smrtelná.

V roce 2016 byl nad reaktor umístěn betonovo-ocelový kryt, který má zabránit dalším únikům. Kryt je vyztužený ocelovou konstrukcí, aby se v případě dalšího výbuchu nerozptýlil uranový prach.

Protože corium je tak vzácné, že se vyskytlo pouze pětkrát v historii, nikdo s jistotou neví, jak se sloní noha časem změní. Přestože se jaderný materiál pomalu ochlazuje, pravděpodobně zůstane nebezpečný ještě mnoho let.

Sdílet: