Ruský špión nebo dětský terapeut? Nečekaný obrat ve velrybím příběhu

5/5 - (1 vote)

Takový obrat v příběhu běluhy, objevené v Norsku by asi nikdo nečekal. V dubnu skupina norských rybářů natrefila na neobvykle krotkou velrybu známou jako běluha severní. Ta měla na sobě speciální postroj, který by udržel kameru či dokonce menší zbraň, z druhé strany byl postroj opatřen nápisem „zařízení Petrohradu“. Okamžitě tak začaly spekulace o tom, že běluha je ruským špiónem. Zvrat přišel v momentě, kdy jistý muž vyrukoval s domněnkou toho, že běluha není špionem ale „terapeutem pro děti.“

Muž jménem Morten Vikeby je bývalým norským diplomatem žijícím v ruském Murmansku. Právě on přišel s novou teorií o původu běhuly severní, která se zabydlela v norských vodách. Podle Vikebyho je velmi pravděpodobné, že jde o stejnou běluhu, která několik let žila v oceánariu na severu Ruska, kde byla využívána v rámci léčebných terapií pro děti. Zprávu zveřejnil server The Guardian.

„Možná to nebyla tatáž velryba, ale rozhodně se tak chovala. Byla obviněna ze špionáže, takže cítím velikou zodpovědnost ji hájit.“ Zněla slova Mortena Vikebyho. Zpráva samozřejmě opět strhává pozornost celého světa. Je totiž zřejmé, že velryba nevykazuje normální chování, ba naopak je velmi krotká a na lidský kontakt je zvyklá. Nicméně tento fakt Vikebyho domněnku nedokazuje. Tamní oceánarium navíc v posledních dvou a půl letech žádné velryby nevlastnilo, alespoň tohle tvrdí ředitel střediska.

https://www.instagram.com/p/BxHWh_lhij5/

Nicméně podle ruského oborníka Dmitryho Glazova nemusí být Vikeby daleko od pravdy. Běluha skutečně mohla žít v nějakém mořském centru. Také připouští, že v historii docházelo k výcvikům těchto zvířat, ale zabývaly se spíše občanským využitím, jako například lovení předmětů či pátrání po potápěčích v nouzi. Navíc podle Glazova popruh s nápisem „zařízení Petrohradu“ nic nedokazuje, takové pásky se prý dají koupit po celém Rusku.

Zdroj: TheGuardian.com

Sdílet: