„Riziko jaderné války nebylo tak vysoké od kubánské raketové krize“ varuje expert

3/5 - (1 vote)

Profesor z Harvardu varoval, že svět je nebezpečně blízko jaderné válce. Přední odborníci klíčoví k předcházení takovým konfliktům „stárnou“ a prosí vůdce, aby naléhavě vyhledali pomoc mezi novou generaci vědců a inženýrů.

Matthew Bunn, profesor energetiky, národní bezpečnosti a zahraniční politiky, uvedl, že „Riziko jaderné války nebylo tak vysoké od kubánské raketové krize“ v roce 1962.

„Na jaderném obzoru se rýsují temné mraky s hrozbami ze všech stran,“ napsal v úvodníku pro vědecký časopis Science , který vyšel ve čtvrtek. „Svět by mohl brzy čelit neomezené soutěži ve zbrojení, poprvé za více než pět desetiletí – v době ještě složitější, která zahrnuje více zemí a více technologií.“

Bunn ve svém úvodníku varoval, že Nová smlouva START z roku 2010 je poslední zbývající dohodou omezující americké a ruské jaderné síly, ale její platnost vyprší v roce 2026, přičemž Rusko blokuje požadované inspekce a žádná nová jednání neprobíhají.

Poukázal na globální krajinu, která se vyznačuje zvýšeným jaderným napětím, včetně: jaderných hrozeb Ruska v ukrajinském konfliktu; čínská výstavba četných raketových sil ; testování raket Severní Koreje; pokračující jaderné soupeření mezi Indií a Pákistánem; a jaderné ambice Íránu.

V reakci na tyto události američtí politici zvažují potenciální nahromadění jaderných zbraní. Kromě toho pokroky v technologiích, jako jsou hypersonické střely a umělá inteligence, dále destabilizují vojenskou rovnováhu.

Od roku 2024 je po celém světě více než 12 000 jaderných hlavic. Podle Federace amerických vědců má Rusko asi 5 580 hlavic, USA asi 5 100, Čína 500 a Francie a Spojené království 290 a 225. Indie a Pákistán mají každý asi 170, Izrael 90 a Severní Korea 50.

S Bunnem souhlasí i další odborníci v oboru.

„Nacházíme se v době napětí v kontextu Ruska, Severní Koreje, Indie a Pákistánu,“ řekla Newsweek Becky Alexis-Martinová, lektorka mírových studií a mezinárodního rozvoje na University of Bradford ve Velké Británii . „Existuje reálné riziko jaderné války, pokud máme jaderné zbraně.“

Sdílet: