Oceán vyplavil na havajské pobřeží podivného tvora

Poprvé bylo nehybné tělo živočicha spatřeno už před měsícem v přístavu Kewalo Basin v Honolulu, kde si na jeho zbytcích pochutnávali žraloci tygří. V té době se ale ostatky zvířete ponořily pod hladinu a zaměstnanci tamních úřadů jej odtáhli na skútrech 24 kilometrů jižně od Oahu, třetího největšího havajského ostrova.

Úřady se obávaly především toho, že se pozůstatky dostanou do míst, která jsou přístupná turistům. Jenže jejich opatření nepomohlo a tělo mrtvého živočicha s opět vynořilo na pevninu, tentokrát jej oceán vyplavil nedaleko rekreační oblasti Sand Island.

Jenže maso v rozkladu opět přilákalo i žraloky, kteří se kolem začali shlukovat. Jedním z nich je i dobře známá šestimetrová samice žraloka modrého známá jako Deep Blue. Samice žraloka si získala svou slávu v roce 2014 díky TV relaci Shark Week odvysílané na stanici Discovery Channel. Deep Blue má dokonce svůj vlastní profil na Twitteru.

Jelikož si ani žraloci s ostatky velryby neporadili, dvě třetiny ostatků stáhl oceán zpět do svých útrob. Před několika dny byly ale opět spatřeny, vyplavené u průmyslového parku Campbell. To už se vědci rozhodli, že budou ostatky zkoumat. Doufali, že odebráním potřebných vzorků získají o tomto skvostném tvorovi potřebné informace. Vzhledem k úrovni rozkladu těla a enormnímu zápachu, půjde o ne příliš snadnou práci.

Vědce to ale neodradilo a podrobily zbytky velryby podrobné pitvě. Podle výsledků byla velryba 15 metrů dlouhá, více ale zajímal odborníky obsah žaludku, na jehož základě by mohli lépe pochopit stravovací proces velryb.

A protože je pro obyvatele Havaje velryba vzácným tvorem, vědci se k jejím pozůstatkem snažili chovat s co největším respektem. “Jsou to úžasní poslové, protože se od nich můžeme hodně naučit a pomohou nám pochopit naše vlastní role, které máme v životním prostředí”, řekl jeden z vědců profesor Noelani Puniwai.

Zdroj: IFLScience.com

Sdílet: