Muzeum pod vodou – umění v teplé vodě Karibského moře

MUSA Underwater Museum je dílo, jehož cílem je ukázat interakci mezi uměním a prostředím. Jeho sochy se staly součástí korálového útesu. Kde přesně se muzeum MUSA nachází a proč vůbec vzniklo?

Podvodní muzeum MUSA najdete v letovisku Cancún ve východním Mexiku na poloostrově Yucatán. O zřízení tohoto muzea v roce 2009 rozhodl: Jason deCaires Taylor, ředitel národního mořského parku Jaime González Cano a člen Cancun Marine Association – Roberto Diaz Abraham.

Muzeum vzniklo v teplých vodách Karibského moře, které protéká ostrovem – Isla Mujeres, stejně jako Cancúnem a Cape Punta Nizuc.

Co je v podvodním muzeu MUSA?

První sochy zde byly v roce 2009. S každým dalším rokem se pak sbírka rozšířila o nové sochy. Dnes najdete pod hladinou více než 500 soch v měřítku 1: 1 a nacházejí se na ploše více než 420 metrů čtverečních.

Na druhé straně celková hmotnost všech soch přesahuje 200 tun. Tyto sochy byly rozděleny do dvou galerií: Salon Manchones, který je hluboký 8 metrů; Salonek Nizus, který je hluboký 4 metry. Vytvoření tohoto muzea souviselo s upozorněním světa na problém ničení ekosystému korálových útesů v Karibském moři.

To bylo velmi důležité úsilí, protože rozsah živých korálových útesů se každým rokem zmenšuje. Aby bylo zajištěno jeho přežití, bylo rozhodnuto o zřízení tohoto muzea. Sochy v tomto muzeu jsou vyrobeny z kompozitu s přirozeným pH, které podporuje usazování korálů. Kromě toho byly do řezbářských prací vyvrtány díry, které usnadňují vývoj i šíření mořských tvorů. Tyto sochy jsou velmi realistické.

V muzeu se nacházejí muži se zkřivenými tvářemi, děti, těhotné ženy, jeptišky, staří muži a také nazí lidé. Existuje například socha: „Sběratel snů“, která nabízí četné lahve se záhadnými zprávami. Můžete také obdivovat obézního muže, který sleduje televizi. K dispozici je také klečící nahá žena, která zvedá ruce natažené k nebi a po jejím těle rostou korály, které připomínají andělská křídla.

Navíc je tu „Legacy“, malý chlapec, který se smutně dívá na hromadu zbytečných věcí u nohou. Další socha je „Tichá evoluce“, což je skupina lidí, kteří byli líčeni v jejich šedém každodenním životě. Vytvoření těchto soch však nebylo náhodné, protože každá z nich má jiné poselství, ale také upozorňuje na různé problémy, s nimiž lidé na celém světě zápasí.

Kromě toho tyto sochy mění svůj vzhled díky rozvíjejícím se korálům, a tak se třpytí v odstínech oranžové nebo růžové. Na druhé straně jsou zde hvězdice a mořští ježci. Toto podvodní muzeum, MUSA, dokazuje, že je možná lidská spolupráce s rostlinami a zvířaty. Každý může tyto sochy obdivovat, například potápěním nebo plaváním s maskou a tubou. Jiní mohou obdivovat sochy z paluby lodi, která je vybavena proskleným dnem.

Sdílet:
Loading...