Jsme závislí na sociálních sítích! Na internetu strávíme 6 hodin a 42 minut denně.

Společnost HootSuite a agentura We Are Social se rozhodly spojit své síly. Jejich cílem bylo zjistit, kolik času v průměru tráví lidé scrollováním na internetu. V průzkumu porovnávali i jednotlivé země mezi sebou. Kdo se umístil v žebříčku na prvním místě?

Filipíny na první příčce

Odpověď možná mnohé překvapí, ale Amerika to není. Průzkum ukázal, že v roce 2018 strávil člověk na internetu v průměru 6 hodin a 42 minut, ale Filipíny průměr překonaly o několik hodin. Průměrný obyvatel Filipín totiž na internetu strávil loni denně až neuvěřitelných 10 hodin a 2 minuty. Na druhém místě se s 9 hodinami a 29 minutami umístila Brazílie a třetí příčku obsadilo Thajsko s 9 hodinami a 11 minutami denně.

Japonsko na posledním místě

Británie a Amerika na tom nejsou až tak špatně, Američané strávili na internetu v průměru 6 hodin a 31 minut a obyvatelé Británie “jen” 5 hodin a 46 minut. Nejméně času na internet zas měli obyvatelé Japonska, kteří klikáním a scrollováním strávili denně v průměru jen 3 hodiny a 45 minut. Na co přesně však lidé čas strávený na internetu využívali?

Sociální sítě

Průzkum ukázal, že 45 procent populace má účet alespoň na jedné sociální síti, což znamená nárůst o 9 procent oproti předchozímu roku. Snad tedy nikoho nepřekvapí, že nejvíce času strávili lidé právě na sociálních sítích. Scrollováním, sdílením různého obsahu a klikáním jsme strávili v průměru 2 hodiny a 16 minut. Samozřejmě, aktivita lidí se lišila v závislosti na zemi. Například obyvatelé Filipín strávili na sociálních sítích v průměru 4 hodiny a 12 minut, zato Japonci jen 36 minut.

Top 5

Přestože lidstvo je sociálními sítěmi doslova posedlé, do top 5 nejvyhledávanějších stránek se dostal jen Facebook. Jaké stránky tedy lidé navštěvují nejčastěji? Na první příčce se umístil Google, druhou obsadil Youtube, třetí příčku zmíněný Facebook, na čtvrtém místě se umístil čínský internetový vyhledávač Baidu a pátou příčku obsadila Wikipedia.

Stále více lidí online

Autoři průzkumu říkají, že výsledky neukazují jen na fakt, že jsme závislí na sociálních sítích, ale i na to, jak je svět díky internetu stále více propojen. Stále více lidí je online, přičemž největší přírůstek lidí byl zaznamenán v Indii, kde internet začalo využívat o 21 procent obyvatel více. Na opačném konci škály se pro změnu nachází Severní Korea, kde je nesmírně náročné dostat se na internet a dokáže to jen člověk se speciálním povolením. V roce 2018 bylo proto v této zemi jen 20 000 uživatelů online služeb.

Digitalizace světa

Navzdory vysokým číslům si odbornice na média a komunikaci, Sonia Livingstone myslí, že není důvod se znepokojovat. Čas strávený na internetu je totiž možné připsat i práci, vzhledem k tomu, že množství aktivit se přesouvá z papírů a kanceláří do online světa. Digitalizují se domácnosti, vláda a téměř každý aspekt života. Aplikaci najdete už téměř na vše, ať už něco hledáte, nebo si chcete přečíst dobrou knihu, zacvičit si nebo někam cestujete.

Zdroj: IFLScience.com

Sdílet: