Jakmile spatříte na hladině moře tyto vlny, musíte okamžitě pryč, jedná se o nebezpečný fenomén

4.7/5 - (3 votes)

Kdo by nemiloval horké dny strávené na pláží u moře, kde vlny naráží do útesů a vše vypadá více než idylicky. Nicméně se může stát, že na mořské hladině spatříte jev, kterému se říká „čtvercové vlny“ v tomto případě se co nejrychleji dostaňte na břeh, jinak vás to může stát život!

Fenomén čtvercových vln je na pohled velmi krásný a neobvyklý přírodní jev. Mohou se objevit během několika minut i v obyčejných mělkých vodách, nicméně jsou nesmírně nebezpečné. Často bývají k vidění poblíž francouzského ostrova Île de Ré nebo také u pláží izraelského města Tel Aviv.

Objevit se ale mohou kdekoliv, kde se střetávají dvě moře, jež každé má své proudy a vlastní vlny. Jakmile se vlny střetnou a působí kolmo na sebe, vytvoří se právě tyto čtvercové vlny, které tvoří na hladině moří obrazce. I když celý jev působí impozantně, je pro lidi i malé lodě životu nebezpečný.

Jejich nebezpečí tkví v silných protichůdných proudech, které dokáží potopit i sebelepšího plavce nebo menší loď. V oceánech se dokonce můžete setkat s čtvercovými vlnami vysokými až tři metry, v těchto případech jsou označovány jako „bílé zdi“.

Záchranáři proto před začínající sezónou varují, aby lidé nevstupovali do moře, pokud spatří na hladině čtvercové vlny. A pokud se náhle objeví kolem nich, pak je jediným cílem dostat se co nejrychleji na břeh.

Zdroj: ScienceAlert.com

Sdílet: